05 Ocak 2017 05:00
Son Düzenlenme Tarihi: 05 Ocak 2017 12:13

Hayatın Sesi çalışanlarının işsizlik ödenekleri kesildi

Hükümetten, KHK’yle işsiz kalan gazetecilere bir şok daha.

Hayatın Sesi çalışanlarının işsizlik ödenekleri kesildi

Paylaş

Fırat TURGUT
İstanbul

Hükümetin OHAL’e dayanarak çıkardığı kanun hükmünde kararnameyle (KHK) yayın hayatına son verilen televizyonlardan biri olan Hayatın Sesi Televizyonu çalışanlarının hak ettikleri işsizlik ödeneği, SGK tarafından işten çıkış tarihi ve çıkış nedeni değiştirilerek kesildi. İki ay işsizlik ödeneği verilen gazetecilerden, aldıkları ödenekler de faiziyle birlikte geri isteniyor.

KHK’yle 27 Eylül 2016 tarihinde kapatılma kararı alınan televizyonlar arasında yer alan Hayatın Sesi Televizyonu çalışanları, kurumun kapatılmasıyla işsiz kaldı. Gazeteciler bunun üzerine hak ettikleri işsizlik ödeneği için başvuruda bulundu. Başvuruları onaylanan gazeteciler iki ay işsizlik ödeneği aldı. 3 Aralık tarihinde ise gazetecilere “Ödenek başvurunuz üzerine güncelleme yapılmıştır” şeklinde bir mesaj geldi.

‘ÇIKIŞ KODUNUZ DEĞİŞTİ!’

Gelen mesaj üzerine İŞKUR’a başvurduğunu söyleyen Hayatın Sesi Televizyonu çalışanı Rıza Doğan, “Ekimin 4’ünde işyerimiz mühürlendi ve işten çıkarıldık. İşveren tarafından çıkarıldığımız için işsizlik ödeneği almaya hak kazandık. Yaptığımız başvurulara olumlu cevap geldi. Ekim ve kasım aylarında ödenek aldık” dedi. Daha sonra kendilerine mesaj gönderildiğini anlatan Doğan şöyle devam etti: “Bunun üzerine İŞKUR’a gittik. ‘Çıkış kodunuz değiştiği için işsizlik ödeneğiniz kesilmiştir. SGK’ye yazılı başvuruda bulunduk. Oradan gelen cevaba göre size işsizlik ödeneği verip vermeyeceğimizi belirleyeceğiz. Bunu size mesajla duyuracağız’ denildi.”

FAİZİYLE BİRLİKTE GERİ İSTENİYOR

Bunun üzerine SGK’ye başvurduğunu söyleyen Doğan “SGK’de işten çıkarıldığım tarihin değiştirildiğini öğrendim. İşveren bizi 4 Ekim’de çıkarmıştı. SGK de o çıkışları iptal edip çıkış tarihimizi geriye çekmiş. Ve çıkış kodumuzu da değiştirmiş. RTÜK’ün 27 Eylül’de aldığı karar doğrultusunda madde 36’dan bizi çıkarmışlar. Yani işveren tarafından değil KHK’yle çıkarılmış gibi gösterildik. Bu nedenle SGK’den de ‘İşsizlik ödeneği alamazsınız’ dediler.”

Verilen ücretleri de yasal faiziyle birlikte geri istediklerini belirten Doğan, “Faiz kısmına itiraz ettiğimizde, ‘Onu araştırıp kim hatalıysa ondan isteyeceğiz’ dediler. Bu kurumlardan gelecek sonuçlara göre yasal başvurularımızı yapacağız” dedi.

Hayatın Sesi Televizyonu Program Yapımcısı Ayşen Güven de “Hükümetin çıkarmış olduğu KHK’lerle çalıştığımız kurum kapandı ve işsiz kaldık. Sonrasında işsizlik ödeneği için başvurduk ve iki ödemeden sonra kesildi. Bizim onca senelik emeğimizle hak ettiğimiz ücret keyfi bir şekilde kesildi” şeklinde tepki gösterdi.

AVUKAT DEVRİM AVCI: YASAL MEVZUATA AYKIRI

KHK ile yaratılan hukuksuzluğun çalışanların yasal haklarını da etkilediğini dile getiren Avukat Devrim Avcı şunları söyledi: “Hayatın Sesi televizyonunun OHAL KHK’si ile kapatılması üzerine, işveren çalışanların mağdur edilmemesi için, çünkü televizyon için kurulan şirketler bu iş kolu dışında başka bir işle uğraşamamaktadır, RTÜK kanunu gereği, kıdem ve ihbar tazminatlarını almaya hak edecek bir şekilde işten çıkarmıştır. Ancak, KHK ile getirilen düzenleme uyarınca, aslında yasalarda olmayan bir işten çıkış gerekçesi yaratılarak çalışanlar mağdur edilmekte ve yasal hakları olmasına rağmen, işsizlik ödeneği almaları engellenmektedir. Bu durum yasal mevzuata aykırıdır. Yasal mevzuat dışında oluşturulmaya çalışılan bu hukuksuzluğun, toplumun her kesimini etkilemekte olduğunu da görüyoruz. Sadece kişi hak ve güvenliği, özgürlükleri açısından değil, çalışma yaşamında tanınan hakların da KHK ile uygulanamaz hale geldiğini görüyoruz.”

 

ÖNCEKİ HABER

Beşiktaş'ın yeni transferi Mitrovic İstanbul'da

SONRAKİ HABER

‘19 Aralık'ta kullanılan kimyasal için başvurduk, raporu bekliyoruz'

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa