04 Ocak 2017 20:37

CHP: Anayasa değişikliği Erdoğan’a tam yetki getiriyor

CHP, 'Anayasa Değişikliği Ne Getiriyor? (30 soru 30 cevap)' kitapçığında Anayasa Değişikliğiyle Erdoğan'a tam yetki verildiğini söyledi.

CHP: Anayasa değişikliği Erdoğan’a tam yetki getiriyor

Paylaş

CHP, anayasa değişikliği ile öngörülen partili cumhurbaşkanlığı sisteminin içerdikleri konusunda “30 soru 30 cevap; anayasa değişikliği ne getiriyor” başlıklı rehber kitapçık hazırladı. Kitapçık, 9 Ocak’ta Meclis Genel Kurulunda başlayacak anayasa mesaisi öncesinde milletvekilleri ile paylaşıldı.  CHP’nin anayasasını hazırlayan Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, daha önce de milletvekillerine 35 soru ve cevapta bilgilendirme notları göndermişti.

“Anayasa Değişikliği Ne Getiriyor? (30 soru 30 cevap)” adlı çalışma Anayasa Komisyonundan çıkmış hali ile yeniden düzenlendi. Çalışmada, “Cumhurbaşkanı önerilen yeni rejimde neler yapabilecek?” sorusuna şöyle dedi: “Bütün yönetim işlerini yapabilecek. Bugün başbakan ve bakanların kullandığı bütün yetkileri kullanabilecek. Bakanlıkları, kamu idaresinin tamamını istediği gibi kararnamelerle düzenleyebilecek. Bakanlıkları, devlet dairelerini, kurumları kuracak, kaldıracak, görevlerini belirleyecek, atayacak, azledecek, soruşturma yapacak, disiplin işlerini düzenleyecek, ihale yapacak, üniter yapıyı bozacak idari düzenlemeler yapabilecek, ne kadar devlet yetkisi varsa kullanacak”

Tezcan’ın hazırladığı kitapçıkta “Cumhurbaşkanı, kişi hak ve ödevleri ile siyasi hak ve ödevlere ilişkin temel haklar hariç, yürütmeye ilişkin her konuda kararname çıkarabilir. Olağanüstü hallerde bu sınırlamalara da bağlı kalmadan tek başına her konuda kararname çıkarabilir... Cumhurbaşkanı hiçbir gerekçe göstermeden Meclisi feshetme yetkisiyle donatılıyor. Bu, hoşuna gitmediği anda Meclisi ortadan kaldırma yetkisi demektir.  (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Siirt’te kadın atölyesine kayyım engeli

SONRAKİ HABER

Dersim'de koruma altındaki vaşak silahla vurularak öldürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa