04 Ocak 2017 18:58

Adana’da laiklik çağrısı yapanların tutuklanmasına tepki

Adana’da Halkevleri üyeleri laiklik çağrısı yaptıkları için tutuklanan Ayşegül Başar ve Hamit Dışkaya’nın serbest bırakılması için açıklama yaptı.

Adana’da laiklik çağrısı yapanların tutuklanmasına tepki

Paylaş

Adana’da Halkevleri üyeleri, Reina saldırısının ardından Okmeydanı’nda laiklik çağrısı yaptığı için gözaltına alınıp, tutuklanan Halkevleri üyesi ve Cumhuriyet Gazetesi’nde stajyer olan Ayşegül Başar ve Halkevi üyesi Hamit Dışkaya’nın serbest bırakılması için basın açıklaması yaptı. 

İnönü Parkı’nda yapılan açıklamayı okuyan Halkevi üyesi Dilara Akgöz, meşruiyetini yitiren ve uluslararası alanda izole olan hükümetin iktidarını sürdürmek adına başkanlık sistemi için başkanlık sistemi için gaza bastığını belirterek demokrasinin zerresini bile bırakmayan başkanlığa ‘hayır’ demeye devam edeceklerini ifade etti. 

Toplumsal meşruiyetini yitiren, uluslararası izolasyon ve ekonomik krizle karşı karşıya kalan hükümetin varlık yokluk mücadelesi verdiğini ifade eden Akgöz, OHAL kararnameleri ile ülkenin yönetilmesinin, yayın organlarının kapatılmasının, belediyelere kayyum atanmasının, HDP Eş Genel Başkanları’nın ve milletvekillerinin, Kürt halkının siyasi temsilcilerinin tutuklanmasının bu yüzden olduğunu dile getirdi.

‘KADIN MÜCADELESİNDE LAİKLİK VAZGEÇİLMEZDİR’

Toplumsal yaşamın dinsel kurallarla baslı altına alınmasının önüne geçmek için, halkın çıkarına olan toplumsallaşmış bir laiklik anlayışının yerleştirilmesinin şart olduğunu dile getiren Akgöz, “Piyasacı, gerici eğitim sistemine karşı kamusal, bilimsel, laik eğitim için mücadele edeceğiz. Kadınların eşitlik ve özgürlük mücadelesinde laiklik vazgeçilmezdir. Mezhepçiliğe dayalı gericilik Alevileri kamudan dışlamakta, Alevileri hedef haline getirmektedir” dedi. Başkanlık sisteminin halk iradesinin tek bir kişiye teslim edilmesi anlamına geldiğini söyleyen Akgöz, “70 milyonun iradesi bir kişiye teslim edilemez” dedi. (Adana/EVRENSEL)
 

ÖNCEKİ HABER

Gül: Bazı müttefiklerimizin darbeyi bilmemesi mümkün değil

SONRAKİ HABER

AKP ‘istismar yasasını’ istismar ediyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa