İlkolkul’daki 'Zafer İslam'ın' ifadesi Meclis gündeminde

İlkolkul’daki 'Zafer İslam'ın' ifadesi Meclis gündeminde

Evrensel’in gündeme getirdiği, ilkokuldaki panoda yer alan ‘Zafer İslam'ın' ifadesi Meclis gündemine taşındı. 

CHP İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, Evrensel’in gündeme getirdiği İstanbul Ümraniye’de bulunan İstanbul Ticaret Odası İlkokulu’ndaki 15 Temmuz köşesinde yer alan “Zafer İslam'ın” ifadelerini Meclis gündemine taşıdı. 

Adıgüzel, söz konusu ifadenin Anayasa’da yer alan laik eğitim ilkesine aykırılık taşıdığına dikkat çekerek, “Bu ifadeler ile toplumun tüm kesimleri tarafından karşı durulan ve lanetlenen, AKP’nin ‘Ne istediler de vermedik!’ sözleri ile geçmişteki desteklerini sunduğu FETÖ yapılanmasının gerçekleştirmek istediği 15 Temmuz darbe girişimine sadece Müslüman vatandaşların karşı durduğu gibi bir algı oluşturması son derece yanlış ve ayrıştırıcı” diye konuştu.

Adıgüzel, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde, “Ne yaparsanız yapın Türk milletinin şahlanışını önleyemeyeceksiniz. Ne yaparsanız yapın zafer İslam'ın” şeklinde darbe girişimini İslam’la ilişkilendiren ifadeler ile gayrimüslüm öğrencilere ve vatandaşlara yönelik ayrımcı, ayrıştırıcı bir tutum sergilendiğini belirtti.

SORUŞTURMA AÇILACAK MI?

Adıgüzel soru önergesinde şu sorulara yer verdi:

- Söz konusu köşede yer alan ve laik eğitim ilkesine açıkça aykırı olan bu ifadenin ilgili köşede yer almasına karar veren kişi ya da kişiler kimlerdir? Çocuklar arasında dini ayrımcılığa yol açabilecek bu ifadenin panoda yer almasından sorumlu olan kişi ya da kişiler hakkında herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır?

-Okul Müdürü hakkında başlatılmış herhangi bir inceleme/soruşturma var mıdır?

-15 Temmuz darbe girişimine giden süreçte FETÖ’nün en çok ‘Ne istediler de vermedik!’ diyen AKP tarafından desteklendiği açıkken, bugün okullarda, resmi kurumlarda ve sokakta suç bastırmak ister gibi halkı bu tür ifadelerle ayrıştırmaya çalışan tutum ve ifadeler için ne gibi bir tedbir almayı düşünüyorsunuz?

-Laik eğitime açık aykırılık taşıyan bu ifadenin henüz algı yetenekleri tam gelişmemiş okul çağındaki çocuklar için cihat çağrısı gibi algılanmasının önüne geçmek için ne gibi bir adım atmayı düşünüyorsunuz? (HABER MERKEZİ)


 

Son Düzenlenme Tarihi: 04 Ocak 2017 16:31
www.evrensel.net