Demirtaş: Toplumsal barış için ortak mücadele yürütmeliyiz

Demirtaş: Toplumsal barış için ortak mücadele yürütmeliyiz

Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Reina'da 39 kişinin yaşamını yitirdiği katliamın ardından açıklama yaptı.

2 aydır cezaevinde olan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Reina katliamı sonrasında yaptığı açıklamada, aşırı güvenlikçi ve ayrımcı politikalara karşı kenetlenmek gerektiğini söyledi. Demirtaş, farklı yaşam tarzlarının ve dünya görüşlerinin zenginlik olarak görülerek demokrasiye, hak ve özgürlüklere sahip çıkılması, toplumsal barış için ortak mücadele yürütülmesi çağrısında bulundu.

Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Reina'da 39 kişinin yaşamını yitirdiği katliamın ardından açıklama yaptı. Hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı ve yaralılara acil şifalar dileyen Demirtaş, bu saldırı sonrasında bir kez daha ciddi bir istihbarat zaafının ortaya çıktığına dikkat çekti. Toplumun güvenliğini sağlama sorumluluğunun tümüyle siyasi iktidara ait olduğunu belirten Demirtaş, bu tip saldırıları önlemede güvenlik tedbirlerini almak kadar, demokratik ve özgürlükçü standartları ülkeye hakim kılmanın da önemli olduğunu vurguladı. Aşırı güvenlikçi politikalar adına özgürlüğün kısıtlandığı yerlerde toplumsal hastalıkların oluşacağını söyledi. 

TOPLUMU KAOSA SÜRÜKLÜYORLAR

Siyasetçi, gazeteci, akademisyen ve yazarların baskı altına alınmasının ülkeyi duyguda ve zihinlerde böldüğünü ve toplumu kaosa sürüklediğini söyleyen Demirtaş, “Yaşadığımız bu felaketlerden çıkışın yolu, 78 milyonu bir kişinin veya milliyetçi bir yapının etrafında toplanmaya mahkûm kılmak değil, demokratik birlik ruhu etrafında bir arada eşit ve ortak yaşamı inşa etmektir. Hiçbir etnik, inançsal, kültürel, siyasi çevrenin kendisini dışında görmeyeceği ve hissetmeyeceği toplumsal koşulları yaratmak, birleştirici, çoğulcu bir dil kullanmak en büyük güvenlik tedbiridir” dedi. 

HDP'Yİ DIŞLAYARAK BİRLİK SAĞLANAMAZ

Ülkenin üçüncü büyük partisi HDP’yi dışlayarak birlik sağlanamayacağını belirten Demirtaş, siyasi iktidarın enerjisini HDP'ye saldırılara değil, toplumsal barış ve güvenliği sağlamaya harcaması gerektiğini ifade etti. En büyük görevin 80 milyon insanın bu ülkeye olan aidiyet ve sahiplenme duygusunu güçlendirecek demokratik çalışmalar yapmak olduğunu söyleyen Demirtaş, kimliksel ve inançsal aidiyetlerin, farklı yaşam tarzlarının ve dünya görüşlerinin zenginlik olarak görülerek demokrasiye, hak ve özgürlüklere sahip çıkılması, toplumsal barış için ortak mücadele yürütülmesi çağrısında bulundu. (Ankara/EVRENSEL)
 

www.evrensel.net