Suudi Arabistan’da eylem yapan işçiler hapse atıldı

Suudi Arabistan’da eylem yapan işçiler hapse atıldı

Suudi Arabistan, ödenmeyen ücretleri için eylem yapan göçmen işçileri hapse attı. 

Middle East Eye haber sitesinin el Watan gazetesine dayandırdığı habere göre, cezaevine konulan işçilere, “kamu malına zarar ve karışıklık yaratmak” nedeniyle 300 kırbaç cezası da verildi. 

Mekke kentinde, Binladin Group’a bağlı çalışan ve ücretleri ödenmeyen göçmen işçiler, tepki için geçtiğimiz mayıs ayında eylem yapmış ve çok sayıda otobüsü ateşe vermişti. 

Hapse atılan 49 işçinin ‘hangi ülke vatandaşı’ olduğuna dair bir bilgi ise olmadığı belirtildi. 

İşçilere ücretlerini ödemeyen Binladin Group ise, ABD tarafından öldürülen el Kaide Lideri Usame Bin Ladin’in babası tarafından kuruldu. 

Suudi Arabistan’da petrol fiyatlarının düşmesiyle başlayan ekonomik kriz gerekçesiyle özellikle inşaat firmaları işçilerin ücretlerini ödememeye başladı. Binlerce göçmen işçi mağdur oldu. Hindistan büyükelçiliği de geçtiğimiz ağustos ayında, maaşları verilmediği için açlık tehlikesiyle karşı karşıya kalan yaklaşık on bin Hintli işçiye, Hindistan’dan gıda yardımı göndermek zorunda kalmıştı. 

İnşaat şirketleri Suudi Arabistan yönetiminin, şirketlere ihale ettiği kamu işleri için gerekli ödemeyi yapmadığını savunuyor. (DIŞ HABERLER)
 

www.evrensel.net
ETİKETLER Suudi Arabistan