MHP Genel Başkan Yardımcısı Atila Kaya istifa etti

MHP Genel Başkan Yardımcısı Atila Kaya istifa etti

MHP Genel Başkan Yardımcısı Atila Kaya, partisinin başkanlık anayasası konusundaki tutumunu eleştirerek görevinden istifa etti.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Atila Kaya görevinden istifa etti. Kaya, "Ülkücülüğe olan inancım ve Türk milliyetçiliği anlayışım aklıma ve vicdanıma anayasa değişikliği teklifine hayır dememi emrederken iki yüzlü davranmaktan da men etmektedir" ifadesini kullandı.

Kaya'nın istifasına dair yazılı basın açıklaması şöyle:

"Ülkemizin gündemine neden ve nasıl girdiği ile amacının ne olduğu halen belirsizliğini korumakta ve tartışılmakta olan kabul edilmesi halinde hükümet sistemini değiştirecek anayasa değişikliği teklifi Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli'nin tercihini ilan etmesinin ardından çalışma arkadaşlarından farklı tercihlerde bulunacak olanların da bu tercihlerini açıklamalarını ahlaki bir gereklilik haline getirmiştir.

Bütün hayatım uğrunda mücadele ile geçen ve ödediğim bedelleri göğsümde şeref madalyası olarak taşıdığım ülkücülüğe olan inancım ve Türk milliyetçiliği anlayışım aklıma ve vicdanıma anayasa değişikliği teklifine hayır dememi emrederken iki yüzlü davranmaktan da men etmektedir. Bu şartların bir gereği olarak halen yürütmekte olduğum Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcılığı görevinden istifa ediyorum.

İstifama hiç kimse tarafından kişisel tavrım olmasının ötesinde bir anlam yüklenmemelidir. Saygılarımla."

Dün Kaya'nın partili cumhurbaşkanlığını öngören anayasa değişiklik teklifine ‘hayır’ diyeceğini açıklayarak, partideki görevinden istifa edeceği iddia edilmişti.

MHP DOĞRULADI

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, istifa mektubunun ellerine ulaştığını söyleyerek  "İstifa tek taraflı bir irade beyanıdır, kendi beyanıdır.  İstifa etmiştir" dedi.

Devlet Bahçeli’nin Başdanışmanı Metin Özkan, "Atila Kaya Bey MHP milletvekilliğinden değil genel başkan yardımcılığı görevinden istifa etmiştir. Hem kendisi hem de vatanımız, milletimiz, MHP için hayırlı olsun diyoruz" şeklinde konuştu.

BAHÇELİ'NİN EN GÜVENDİĞİ İSİMLERDENDİ

Kaya'nın istifasını değerlendiren ve uzun yıllar Bahçeli ile çalışan eski bir MHP yöneticisi Hürriyet'e, "Sayın Kaya Genel Başkan Bahçeli'nin en güvendiği isimlerden biriydi. Öyle ki 2004 yılında ilk kalp ameliyatına giderken kendisine 'parti size emanet' demişti. Bu kadar güvendiği bir ismin istifa etmesi MHP açısından çok önemlidir. Atila Kaya, çok kabiliyetli, iyi okuyan, prensiplerine sadık, biridir. Anayasa oylamasında 'hayır' diyeceği ortaya çıkmış oldu" dedi.

'MHP'DEN CİDDİ FİRE OLUR'

Oylamada Bahçeli'nin 'evet' oyu verecek olmasına karşın MHP'de ciddi bir fire olacağı tahmininde bulunan eski MHP yöneticisi, "Kapalı oylama olacak. Ne MHP Grup Başkanvekilleri ne de Genel Başkan milletvekillerinin kendi iradeleri dışında oy kullanmalarına yönelik birtakım uygulamalara girişmez. MHP'nin geleneğinde bu yoktur. Genel Başkan da böyle bir yöntemi tasvip etmez. O nedenle MHP milletvekilleri kabine girdiklerinde vicdanlarıyla baş başa kalır ve kendi iradeleri doğrultusunda oy kullanır" dedi. (HABER MERKEZİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 04 Ocak 2017 15:11
www.evrensel.net
ETİKETLER MHPAtila Kaya