05 Haziran 2012 07:09

Adaletsizliğe tanığız! Hapisteki gazetecilere özgürlük!

Tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması için Gazetecilere Özgürlük Platformu (GÖP) ‘Gazetecilere Özgürlük’ kampanyası çerçevesinde ‘Tanıklık Günleri’ başlığıyla yapılacak eylemler için yazılı bir açıklama yaptı.Açıklamada “Türkiye’de 100’den faz

Adaletsizliğe tanığız! Hapisteki gazetecilere özgürlük!

Paylaş

Tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması için Gazetecilere Özgürlük Platformu (GÖP) ‘Gazetecilere Özgürlük’ kampanyası çerçevesinde ‘Tanıklık Günleri’ başlığıyla yapılacak eylemler için yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada “Türkiye’de 100’den fazla gazeteci hapiste. Bu gazeteciler, “silahlı terör örgütü üyesi, yöneticisi olmak”, “örgüt propagandası yapmak” gibi suçlamalarla yargılanıyorlar.

Peki deliller ne? Haberleri, yazıları, çeşitli gazetecilik faaliyetleri! İddianameler, baştan aşağı bu gazetecilerin haberleriyle, yazılarıyla, habercilik kapsamında gerçekleştirdikleri telefon görüşmeleriyle dolu!” denilirken  “Basılmamış kitaplar toplatılıyor.1 Mayıs’ın, polis şiddetine maruz kalan yurttaşın, barış eylemi yapan insan hakları savunucularının, işyerinde tacize uğrayan bir kadının haberini yapmak “terör örgütü üyeliği” suçlamasına delil gösteriliyor.” İfadelerine yer verildi.

GAZETECİLİK MESLEĞİ YARGILANIYOR

Açıklamada ayrıca hükümetin ve savcıların  “Onlar normal gazeteci değil”, “normal habercilik yapmıyorlar, örgütsel habercilik yapıyorlar” söylemlerine tepki de dile getirilirken “Peki hükümet yetkilileri ne diyor? “Gazeteciler gazetecilik faaliyetlerinden dolayı hapiste değil, aralarında banka soyanlar, tecavüzcüler var... Yalan söylüyorlar! Bu gazeteciler,  gazetecilik faaliyetlerinden dolayı içerideler. Gazetecilik mesleği yargılanıyor. Meslek onurumuz, haber yapma özgürlüğümüz ayaklar altına alınıyor. Biz bu adaletsizliğe tanığız!” denildi.

Gazetecilerin gazetecilik faaliyetlerinden dolayı hapiste olduklarının belirtildiği açıklamada, “Aylar yıllar boyu mesnetsiz iddialarla özgürlüklerinden alıkonulduklarına tanığız!

Adalet istiyoruz!” çağrısı yapıldı.
(MEDYA SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Bakan Şahin’den yerel basın sansürü!

SONRAKİ HABER

Danimarka’da mülteciler için eylem yapanlara polis saldırdı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa