Filipinler'de hapishaneye saldırı: 130 mahkum kaçtı

Filipinler'de hapishaneye saldırı: 130 mahkum kaçtı

Filipinler’de hapishaneye saldırı düzenlendi. Hükümet saldırıyı Moro İslami Kurtuluş Ordusu'ndan ayrılan militanların gerçekleştirdiğini söyledi.

Filipinler'in güneyindeki Cotabato bölgesinde silahlı yaklaşık 100 kişi bir hapishaneye saldırarak 130 mahkumun kaçmasını sağladı.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre; hapishaneye saldıran silahlı kişiler ve hapishane güvenliği arasında yaklaşık iki saatlik bir çatışma yaşanırken, çıkan kargaşada çok sayıda mahkumun kaçtığı belirtildi.

Filipinler hükümeti, saldırının Moro İslami Kurtuluş Cephesi adlı örgütten ayrılan militanların kurduğu yeni bir örgüt tarafından gerçekleştirildiğini söyledi. Yerel televizyon kanalı ABS - CBN'ye konuşan hapishane müdürü Peter John Bonggat, “Hapisteki militanları kurtarmak için saldırdılar” dedi. Saldırı günün ilk saatlerinde gerçekleşti.

Filipinler'in güneyinde radikal İslamcı gruplar on yılı aşkın süredir saldırılar düzenliyor ve bağımsızlık istediklerini söylüyor. Bölgedeki örgütlerin bir kısmı Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) biat ettiklerini de açıklamışlardı. Ülkede geçen yıl da hapishanelere saldırılar düzenlenmiş ve IŞİD destekçisi örgütler geçen yıl toplamda 23 hükümlünün hapisten kaçmasını sağlamıştı. (HABER MERKEZİ)

 

Son Düzenlenme Tarihi: 04 Ocak 2017 08:46
www.evrensel.net