Bakan emek düşmanlığı yapıyor

Bakan emek düşmanlığı yapıyor

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın Bölge’deki işçi ücretlerinin düşüklüğüyle övünmesine Diyarbakır’da sendikacılar tepki gösterdi. Ekonomik büyümede işçi ücretlerinin düşük olmasını bir başarı olarak sunan Çağlayan’ın açıklamasını sendikacılar emek d

Cumhur Daş

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın, Ekonomi Muhabirleri Derneği’nin (EMD) yeni yönetimini kabulünde yaptığı konuşma Bölge’de tepkiyle karşılandı. Çağlayan’ın işçi ücretlerinin düşüklüğüyle övündüğü açıklamasına yönelik sendikacılar gazetemize açıklama yaptı. İşçi ücretlerinin düşüklüğünün onur duyulacak bir konu olmadığına vurgu yapan sendikacılar, Çağlayan’ın hükümetin işçiye bakış açısını yansıttığını söyledi. Sendikacılar, patronlar için cennet olacak Bölge’nin işçiler için cehennem olacağı konusunda hemfikir.

‘BÖLGESEL ASGARİ ÜCRETİ BAŞLATACAKLAR’

Yol-İş Diyarbakır 1 No’lu Şube Başkanı Halil Öztopalan, Bölge’nin tamamen sömürülmek istendiğini belirterek, “Asgari ücret zaten yoksulluk sınırının çok altında. Devletin verilerine göre 2.800 TL yoksulluk sınırı varken işçi 700 TL alıyor. Bölge’de bu rakamın altında alan işçiler de var” dedi. Bu açıklamayla işçi ücretlerinin çok aşağıya çekilmek istendiğini söyleyen Öztopalan, “Yakında bölgesel asgari ücret uygulamasını da başlatacaklarına inanıyorum. Devlet işletmelerindeki işçileri çıkartıyorlar yerlerine taşeronu koyuyorlar. Bu açıklama hükümetin hedeflerini gösteriyor” diye konuştu.

ÖVÜNÜLECEK BİR KONU DEĞİL

Bakan Çağlayan’ın açıklamasına tepki gösteren Tez-Koop İş Diyarbakır Şube Başkanı Adem Can, “Organize sanayi bölgesinde günde 15-16 saat çalışan işçiler var. İşçiler emeklerinin karşılığını almıyor. İşçi ücretlerinin düşüklüğü övünülecek bir konu değildir. Hükümetin emekçinin yaşamından haberi yok” şeklinde konuştu. Sendikaları bitirmek için hükümetin elinden geleni yaptığını belirten Can, “Bu açıklama gelecek saldırıların işaretidir. Biz hükümetle yaptığımız görüşmelerde işçi ücretlerini yükseltmek için çaba harcıyoruz. Verilen yüzde 3’lük zamların fazlası vergilere gidiyor. Dolaysıyla emekçi yine bir şey alamıyor” dedi.

HÜKÜMET ZENGİNİN YANINDA

Cam-Keramik İş Sendikası Diyarbakır Temsilcisi Salih Karagöz, hükümetin her ürüne zam yaptığını ancak işçi ücretlerini aşağıya çekmek için de elinden geleni yaptığını belirtti. Açıklamadan dolayı bakanı da kınayan Karagöz, “Hükümet zenginin yanında yer alıyor, işçiyi sömürüyor. İşçinin yanında yoklar bunu biliyoruz” dedi. İşçinin emeğinin hakkını alamadığını söyleyen Karagöz, “Ağır şartlar altında çalışan işçi asgari ücreti zar zor alıyor. Bu da yetmiyor. İşçi ücretini daha ne kadar düşürecekler? Hükümet her fırsatta emekçiye bakış açısını gösteriyor. İşçiler için sömürü cehennemi yaratılmak isteniyor” diye konuştu,  
Bakandan tersi bir açıklama beklemediklerini söyleyen Eğitim Sen Diyarbakır Şube Başkanı Kasım Birtek, “Sermayenin hükümeti sermayeden yana konuşacaktır. İşçi ücretlerinin düşüklüğü şeref duyulacak bir şey değildir. Bakanın açıklaması utanılacak bir açıklamadır” dedi.
(Diyarbakır/EVRENSEL)


ÇAĞLAYAN PAZARLAMA ELEMANI GİBİ

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, yaptığı açıklamada, hükümetin amacının dünyadaki ticaret pastasından daha fazla pay almak ve iş adamlarını güçlendirmek olduğunu belirterek, “Başta ben olmak üzere her birimiz, dünyadaki iş adamlarımızın gerekirse bir pazarlama elamanı gibi çalışarak, dünyadaki ihracat pastamızı daha fazla büyütmek bizim görevimizdir” dedi.

Bu hedeflerin gerçekleştirileceği konusunda hiçbir kuşkusunun olmadığını dile getiren Çağlayan, 2002 yılında 3 milyar dolar ihracat yapan Türkiye’nin aradan geçen bu süre içinde ihracatını 45 kat artırdığını söyledi.

Bakan Çağlayan, 1980 yılında sadece 97 milyon dolar uluslararası sermayeyi zor çeken Türkiye’nin bugün 100’lerce milyar dolar doğrudan sermaye alabilecek bir yapıya sahip olduğunu ifade etti.

www.evrensel.net