Asgari ücreti enflasyon yutacak

Asgari ücreti enflasyon yutacak

Kurlardaki yükseliş ile alkol ve sigaradaki vergi artışları enflasyonu tetikledi.

Aralık ayı enflasyon verileri açıklandı. Tüketici fiyatları endeksi Aralık'ta aylık yüzde 1.64, yıllık yüzde 8.53 artarak beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Yıllık enflasyonun yüzde 7.60’a yükselmesi bekleniyordu.

Enflasyon asgari ücrete yapılan yüzde 8’lik zammın üzerinde seyrediyor. Asgari ücrete yapılan 104 liralık artışın 53 lirası yani yarısı zorunlu Bireysel Emeklilik Sigortasına (BES) gidecek. Diğer yarısı da enflasyon karşısında 5 ayda eriyecek.

AYLIK ENFLASYON BİLE COŞTU

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre ana harcama grupları itibariyle 2016 yılı Aralık ayında endekste yer alan gruplardan gıda ve alkolsüz içeceklerde artış yüzde 3.29 oranında oldu.

Ulaştırmada yüzde 1.97, eğlence ve kültürde yüzde 1.42 ve ev eşyasında yüzde 1.28 artış gerçekleşti.

Aylık en fazla düşüş gösteren grup yüzde 2.55 ile giyim ve ayakkabı oldu.

ALKOL VE TÜTÜN UÇTU!

Yıllık en fazla artış yüzde 31.59 ile alkollü içecekler ve tütün grubunda gerçekleşti.

Bir önceki yılın aynı ayına göre ulaştırma yüzde 12.36, çeşitli mal ve hizmetler yüzde 11.08, sağlık yüzde 9.73, eğitim yüzde 9.47 ile artışın yüksek olduğu diğer ana harcama grupları oldu.

VERGİ ARTIŞI ETKİSİ

Destek Yatırım Araştırma Uzmanı Kutay Gözgör enflasyonun yüksek çıkmasını şu şekilde değerlendirdi: “Enflasyon oranının hızlı yükseliş göstermesinde, TL’nin dolar karşısında yaşadığı değer kayıplarının enflasyona geçiş etkisinden dolayı olduğunu görüyoruz. Öte yandan, alkollü içecekler ve tütün grubunda gerçekleştirilen fiyat düzenlemeleri de enflasyonu yükseltici etkide bulundu. Alkollü içecekler ve tütün grubu yıllık yüzde 31.59 ile en çok artış gösteren grup oldu. Çekirdek enflasyon ise, yüzde 6.99 seviyesinden yüzde 7.48’e yükselmesinde TL’nin değer kayıplarının önemli rol oynadığını ifade edebiliriz”.

ARTIŞ SÜRECEK

Döviz kurunun enflasyona olan yansımasının önümüzdeki süreçte de devam etmesi bekleniyor. Kur artışlarının üretim maliyeti henüz fiyatlara yansıtılmış değil.

MEMURA ENFLASYON ZAMMI YOK

Her yıl Ocak ve Temmuz ayında SSK ve BAĞ-KUR emeklisinin beklediği zam oranları belli oldu. Buna göre 2016 yılı son altı ayına göre hesaplanan SSK ve BAĞ-KUR emeklisinin zam oranı yüzde 4.65 oldu.

6 aylık enflasyon yüzde 5’i aşmadığı için memurlar enflasyon zammı almayacak. Yüzde 3 zamla yetinmek zorunda kalacak. Haziran ayından itibaren zam oranını belirleyen rakamlar şöyle sıralandı: Temmuz 1.16,  Ağustos -0.29,  Eylül 0.18,  Ekim 1.44,  Kasım 0.52, Aralık 1.64.

RAKAMLAR AÇIKLANDI DOLAR FIRLADI

Enflasyon rakamları açıklanmadan önce 3.54 seviyelerinde seyreden dolar/TL, kararın ardından 3,58’in üstünü gördü. Avro ise TL karşısında 3.73’ün üstüne çıktı.

Destek Yatırım Araştırma Uzmanı Kutay Gözgör, “3.5350 destek seviyesinin üzerinde kalınması yükselişlerin devamını 3.5750-3.5830 bölgesine taşıyabilir” yorumunu yaptı. (EKONOMİ SERVİSİ)

www.evrensel.net