Su kabağı süslendi

Su kabağı süslendi

Ayvalık’ta kabak tasarım atölyesi kuran eski memurun su kabaklarından yaptığı çeşitli eşyalar büyük ilgi görüyor. 

Kadri KAYA

Ayvalık’ta yerleşip, 17 yıllık mesleği sağlık memurluğunu bırakan Gökhan Güngör, kentte kabak tasarım atölyesi kurdu. Güngör’ün su kabaklarından yaptığı çeşitli eşyalar büyük ilgi görüyor. 

Geçmişte su kabı, hamam tası gibi kullanım alanları olan, ancak gelişen teknoloji ve farklı materyallerin hayata girmesiyle gözden düşen su kabakları tekrar hayat buldu. Başta tavan ve masa lambaları olmak üzere tuzluk, takı kutuları, kaseler, vazolar olarak kullanım alanı bulan su kabakları, delme ve boyama yöntemiyle özgün ve rengarenk şekillerle donatılarak görünümü hoş objelere dönüşüyor. 

BU EŞYALARIN BİR EŞİ DAHA YOK

Gökhan Güngör, Hatay ve Antalya’dan temin edilen kabakların temizleme, delme ve boyama safhalarından sonra ortalama 2 günlük bir çalışmayla dekoratif ve kullanışlı eşyalara dönüştürüyor.Yaklaşık 5 yıldan beri su kabağından eşyalar yapan Güngör, kabak süsleme serüvenini şöyle anlatıyor: “Önce hobi olarak başladım. Hediye isteyenler oldu ve gelen ilgi doğrultusunda sonra ticari olarak çalışmaya başladım. Su kabağı çok doğal. Kolay işleniyor, değişik figürler yapılabiliyor ama hassas. Sabırlı ve dikkatli bir çalışma gerektiriyor. Mesela yaptığım bir su kabağına şekli yaparken 20 bin adet delik açtım. Ayrıca bu eşyaların bir eşi daha yok. Benzeri olabilir ama hepsi birbirinden farklı oluyor. Ayvalık’ta su kabağına ilgi yoğun. Hem eşyaları almak hem de kendileri yapmak istiyor vatandaşlar. Çevreden gelen ilgi üzerine kurs vermeye başladım. Bu işin tekniğini öğretirken karşılıklı farklı olarak neler yapabiliriz.”

HEM YAPIYOR HEM ÖĞRETİYOR

Cunda Adası’ndaki ‘Düş Kapanı’ adlı atölyesini Ayvalık’a Kabak Tasarım Atölyesi adıyla taşıyan Güngör, gelen yoğun talep üzerine su kabağı süslemesini öğretmeye başladığını ifade etti. Doğal olan kabak eşyaların günlük yaşama tekrar girmesinden memnun olduğunu söyledi. (Balıkesir/ DHA)

www.evrensel.net