Bavulların içinde göç mücadelesi!

Bavulların içinde göç mücadelesi!

İspanya polisi, göçmenleri bavula ve bir arabanın torpido gözüne saklayarak İspanya topraklarına sokmaya çalışan iki insan kaçakçısını gözaltına aldı.

Pazartesi günü İspanya’nın Kuzey Afrika’daki toprak parçası Ceuta’ya giriş yapmaya çalışan bir araç, polis tarafından denetlenirken saklanan mülteciler bulundu. Bir mülteci arabanın bagajındaki stepne bölmesinde bulunurken, bir diğeri de aracın torpido gözündeki boşluktan çıkarıldı.

Gineli olduğu tahmin edilen biri kadın iki göçmene sağlık ekipleri yardımcı oldu. Her iki mültecinin de son derece havasız bölmelerde uzun süre yolculuk yapmak zorunda kaldığı sanılıyor. Arabada bulunanlardan ayrı olarak başka bir mülteci ise bir kadının bavulunun içinde bulundu.

Arabanın arka koltuğunun altı, bir kişiyi saklayacak şekilde boşaltılmıştı. 30 Aralık’ta meydana geldiği açıklanan olayda Gabonlu olduğu sanılan gençlere de arabadan çıkarılanlar gibi tıbbi müdahale gerekti. 22 yaşındaki Faslı kadının, Gabonlu mülteciyi Ceuta’ya sokmaya çalışırken yakalandığı ifade edildi. Ceuta kısa süre önce, yaşanan göçmen akınıyla gündeme gelmişti. Yeni yılın ilk sabahında binden fazla Afrikalı mülteci Ceuta’ya akın etmişti.

İspanya’nın Fas’taki toprağı Ceuta kentinin sınırında çıkan karmaşada elli Faslı mülteci ve beş İspanyol sınır görevlisi yaralanmıştı. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net