Laiklik çağrısı yapan Halkevleri üyesi iki genç tutuklandı

Laiklik çağrısı yapan Halkevleri üyesi iki genç tutuklandı

Okmeydanı'nda laiklik çağrısı yaptıktan sonra gözaltına alınan iki Halkevleri üyesi tutuklama istemiyle sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı

Reina saldırısının ardından İstanbul Okmeydanı’ndaki kahveleri dolaşarak laiklik çağrısı yaptıkları için gözaltına alınan Halkevleri üyelerinden Ayşegül Başar ve Hamit Dışkaya, tutuklanarak savcılığa sevkedildi. İfadelerin ardından Cumhuriyet Savcısı Mustafa Ortanca, Halkevleri üyelerini, tutuklama talebiyle mahkemeye sevk etti. Halkevleri üyeleri,  “halkı kin ve düşmanlığa sevk etme” iddiasıyla çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı. 

Başar ve Dışkaya, dün akşam İstanbul Okmeydanı’da kahvehaneleri dolaşarak halkı laikliği savunmaya, katliamlara, gericiliğe karşı koymaya çağırmışlardı. Okmeydanı’daki bu çalışma, bir kişi tarafından twitterda İçişleri Bakanlığı’nın twitter hesabı etiketlenerek  ihbarı ile İçişleri Bakanlığı'nın tweet hesabından hedef gösterilmişti. İçişleri Bakanlığı da twitter hesabından,  “Terörle Mücadele ekiplerine iletildi. Lütfen gördüğünüz yerde bize ihbar edin” diyerek ihbar çağrısı yapmıştı. Bu tweetlerin ardından Başar ve Dışkaya gözaltına alınmıştı. (HABER MERKEZİ)
 

www.evrensel.net