'Cezaevinde tutukluların saçları zorla kazındı’ iddiası

'Cezaevinde tutukluların saçları zorla kazındı’ iddiası

Mersin'de tutuklanan HDP'lilerin cezaevinde kötü muameleye maruz kaldığı iddia edildi.

Mersin'de HDP’ye dönük operasyonlarda tutuklananların cezaevinde darbedildiği  ve saçlarının zorla kazındığı iddia edildi. Geçtiğimiz hafta içi  Mersin Cezaevine götürülen tutuklular avukatları ile yaptıkları görüşmelerde işkenceye ve cezaevinin muamelesine maruz kaldıklarını aktardı.

Müvekkilleri ile görüşmek için cezaevine giden Avukat Sebahat Gençtarih Cebe, görüştüğü müvekkillerinin hepsinin saçlarının kesildiğini ifade ederek, “Sorduğumuzda hepsinin saçlarını 3 numaraya kendi istekleri dışında kesildiğini öğrendik. Cezaevi yönetimine sorduğumuzda hapishanenin uygulamasının bu olduğunu ilettiler. Aynı şekilde beraber götürüldükleri diğer tutukluların ilk götürüldükleri gün askeri nizamda sayım vermedikleri için 50 ila 60 gardiyan tarafından çok kötü şekilde dövüldüklerini, darbedildiklerini, fakat hastaneye de sevk edilmediklerini öğrendik” diye konuştu. 
Uygulamanın cezaevi yönetmeliği ve yasalara aykırı olduğunu belirten Cebe, tutukluların gardiyan ve cezaevi yönetimlerinin insafına bırakıldığını kaydetti. 

Avukat Ali Bozan da, müvekkillerinden odada ve ayakta askeri düzende sayım vermelerinin istendiğini, bu şekilde sayım vermeyi kabul etmeyenlerin de darbedildiğini söyledi. 3 kişilik koğuşlarda 8 tutuklunun kaldığını söyleyen Bozan, tutukluların balık istifi yapıldığını söyledi. (Mersin/DİHABER)

www.evrensel.net
ETİKETLER Tarsus Cezaevi