03 Ocak 2017 20:23

‘Tacizin nedeni Batılı gibi giyinmeleri’ diyen Bakana tepki

Hindistan'da yılbaşında cinsel taciz vakalarını kadınların 'Batılılar gibi giyinmesine' bağlayan Bakan istifaya çağrıldı.

Paylaş

Hindistan’ın Karnataka eyaleti İçişleri Bakanı G. Parameshwara, yılbaşı kutlamaları sırasında kadınların cinsel tacize uğramasının nedenini “Batılılar gibi giyinmeleriyle” açıkladı. Parameshwara’ya tepki yağdı.

Ülkenin güneybatısındaki Karnataka eyaletinin en büyük kenti Bangalore’da yaşanan olay sonrası The Times Now TV kanalına konuşan Parameshwara, kutlamalarla ilgili, “Orada çok sayıda, neredeyse Batılılar gibi görünen genç vardı. Batılıların sadece zihniyetlerini değil, giyimlerini de taklit ediyorlar” dedi.

BBC Türkçe’nin haberine göre Parameshwara yaşananları, “Yani bazı rahatsızlıklar olmuş, bazı kızlar tacize uğramış, böyle şeyler olur” diye yorumladı.

Açıklamalarının büyük tepki toplamasının ardından Parameshwara, sözlerinin yanlış aktarıldığını savundu.

İSTİFAYA ÇAĞRILDI

Öte yandan Hindistan merkezi yönetiminden bir yetkili, “Kitlesel tacizin cezasız kalmasına izin vermeyeceklerini” belirtirken, hükümete bağlı Ulusal Kadınlar Komisyonu, Parameshwara’yı istifaya çağırdı.

  • G. Parameshwara

Ulusal Kadınlar Komisyonu Başkanı Lalitha Kumaramangalam, “Bakana şunu sormak isterim. Hindistan’da erkekler, bir kutlama için Batılı kıyafetler giymiş kadınları görünce kontrolden çıkacak kadar zavallı ya da aciz mi?” diye konuştu.
Kumaramangalam açıklamasında ayrıca, “Hint erkekleri ne zaman kadınlara saygı duymayı öğrenecek” diye sordu.
Hindistan polisi ise, güvenlik kamerası görüntülerinden saldırganların kimliklerini belirleyemediklerini söyledi.

HİNDİSTAN’DA KADINA YÖNELİK ŞİDDET YAYGIN BİR SORUN

Hindistan daha önce de kadınlara yönelik cinsel istismar haberleriyle sarsılmıştı.

2012’de Yeni Delhi’de altı kişinin tecavüzüne uğrayan ve demir çubuklarla dövülen 23 yaşındaki bir tıp fakültesi öğrencisi, hareket halindeki otobüsten aşağı atıldıktan sonra hayatını kaybetmişti.

Olay Hindistan'da büyük protestolara neden olmuş, cezalar ağırlaştırılmıştı.

Öte yandan, siyasi partiler toplu tecavüz olayıyla ilgili açıklamaları nedeniyle, kadın düşmanlığı ile suçlanmıştı. Bir siyasi parti liderinin olayın ardından “Erkektir, yapar” demesi büyük tepki toplamıştı. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Atatürk Havalimanı’nda Reina saldırısıyla ilgili 2 gözaltı

SONRAKİ HABER

Flamingoların yaşam alanı daralıyor: Düden Gölü'nde kuraklık yaşanıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa