Şansal’a linç girişiminde bulunanlar aprona nasıl girdi?

Şansal’a linç girişiminde bulunanlar aprona nasıl girdi?

Avukat Efkan Bolaç ve Hava-İş Eski Başkanı Atilay Ayçin, Barbaros Şansal’ın havaalanı apronunda linç girişimine uğramasını değerlendirdi.

Vedat AYDEMİR
İstanbul

Kuzey Kıbrıs’tayken yaptığı sosyal medya paylaşımı nedeniyle sınır dışı edilen Barbaros Şansal Atatürk Havalimanı’nda uçaktan indiği sırada linç girişimine maruz kaldı. Gazetemize konuşan Şansal’ın avukatı Efkan Bolaç, yaşanan linç girişimiyle ilgili olarak; “Ne olursa olsun, bir suçlu da olsa, hukuk devletinde ‘bireyin cezalandırılması’ diye bir kavram söz konusu değil” yorumunda bulundu. Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava-İş) Eski Başkanı Atilay Ayçin de ‘Uçağın başına birinci dereceden sorumlu olmayan hiç kimse gidemez. Birileri göz yummadan, koruyup kollamadan saldırıyı gerçekleştirenlerin oraya girebilmesi mümkün değil” dedi.

Yılbaşı günü Kuzey Kıbrıs’ta sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşım nedeniyle sınır dışı edilen modacı Barbaros Şansal’a İstanbul Atatürk Havalimanı’nda linç girişiminde bulunuldu. Türk Hava Yolları’nın (THY) 20:55 seferiyle İstanbul’a getirilen Şansal, uçağın inmesi ve polislerin gözü önünde yaşanan linç girişiminin ardından gözaltına aldı.

BOLAÇ: ŞANSAL ‘O TWEET BENİM DEĞİL’ DEDİ

Şansal, gözaltına alınmasının ardından Emniyete götürülürken, gazetemize konuşan Şansal’ın avukatı Efkan Bolaç, Reina baskını sonrası “İşletmecisi ve tüm çalışanları Alevi olduğu için Noel Baba kılığındaki Sünni Müslümanlar İstanbul’da silahla insanları taradı, özeti budur” şeklinde attığı söylenen mesaj ile ilgili soruya Şansal’ın, “Bu tweet bana ait değildir. Caps olarak paylaşıldığını gördüm ve hemen hesaplarımı kontrol ettim ve timeline’ımda böyle bir tweet görmedim” yanıtını verdiğini aktardı. Bolaç söz konusu ekran görüntüsünde, tweetin Türkiye’den ve henüz saldırı yapılmadan atılmış olarak görüldüğünü dile getirdi.

Saldırıya tepki gösteren Bolaç, ‘Ne olursa olsun bir suçlu da olsa hukuk devletinde ‘bireyin cezalandırılması’ diye bir kavram söz konusu değil. Ellerinde kelepçe var, devletin koruması gerekiyor. Devletin ve emniyetin bir acziyeti var” dedi.

‘BİRİNCİ DERECEDEN SORUMLU OLMAYAN GİREMEZ’

Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava-İş) eski Başkanı Atilay Ayçin de saldırıya ilişkin gazetemize konuştu. “Uçağın başına birinci dereceden sorumlu olmayan hiç kimse gidemez” diyen Ayçin, “Apron, uçakların kalktığı, yolcuların uçağı alındığı ve indirildiği yer. Devletin, şirketin ve aynı zamanda havaalanı yetkililerinin güvenliği altında olan bir yer. Uçağın başında şirketin elemanları, yolcu transferinden sorumlu memurlar, kargo boşaltmakla görevli kişiler var. Uçağın başına birinci dereceden sorumlu olmayan hiç kimse gidemez. Oraya gidebilmek için Devlet Hava Meydanları yönetiminin vermiş olduğu, havaalanı emniyetinin vermiş olduğu apron giriş kartı ile girilir ve o karta sahip olmayan hiç kimse giremez. Apron giriş kartına sahip olmayan birilerinin girebilmesi için; özel bir koruma ve izne ihtiyaç vardır. Birileri göz yummadan, koruyup kollamadan o saldırıyı gerçekleştirenlerin oraya girebilmesi mümkün değil. Oraya girebilmek için geçilmesi gereken çok sayıda prosedür var. Apron kartının yanı sıra şirketin vermiş olduğu özel bir karta da sahip olmak gerekir. Yolcu transferinden sorumlu memurlar bile kartlarını her defasında okutmak zorundadır” dedi. (HABER MERKEZİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 03 Ocak 2017 13:36
www.evrensel.net