Elektriğe yüzde 6.3 dağıtım zammı

Elektriğe yüzde 6.3 dağıtım zammı

Türkiye, bazı kentlerde hayatı durduran elektrik kesintilerini tartışırken dağıtım şirketlerine yeni kıyak yapıldı.

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), elektrik faturalarına dağıtım bedeli adı altında yüzde 6.3 zam yapıldığını, elektrik faturasında “sadeleştirme” adı altında dağıtım şirketlerine kaynak aktarıldığını ifade etti. Bu zamla enerji bedelindeki düşüş vatandaşın faturasına yansımamış oldu.

EPDK elektrik faturasında “sadeleştirme”ye gidileceğini açıklamıştı. Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) ise “sadeceleştirme” söyleminin gerçeği yansıtmadığını, dağıtım şirketlerine kaynak aktarım aracı olarak kullanıldığını ifade etti. Açıklamaya göre bunun ilk yansıması yine faturalara oldu. Elektrik faturalarında enerji bedelinin yüzde 3.1 azaldığına belirtilen EMO, yaptığı yazılı açıklamasında, “Enerji kalemi azalmasına karşın dağıtım kalemi yüzde 6.3 oranında zamlandırılarak, faturada indirime izin verilmedi. Halktan kesilen vergiler üzerinden şirketlere ödenen genel aydınlatma tarifesine ise yüzde 21.3 ile çok yüksek bir oranda zam yapıldı. Dağıtım şirketleri için devlet üzerinden garantili tahsilat anlamına gelen bu kalemdeki artış, yurttaşların üzerine yıllık 192.5 milyon lira ek yük getirdi” denildi.

HALKA YÜK, DAĞITIM ŞİRKETLERİNE KIYAK

Açıklamada,  ticarethaneler, meskenler ile tarımsal sulamadan kesilen dağıtım bedeline yapılan yüzde 6.3 zamdan etkileneceğine dikkat çekilerek, “Dağıtım bedeline yapılan zamlar, bu tarife gruplarında enerji bedelindeki ortalama yüzde 3’lük indirimi yok etti” diye kaydedildi. Dağıtım bedeline yapılan zamdan kamunun değil, özel şirketlerin yaralanacağına işaret edilen açıklamada, “Zammın ne kadarının dağıtım şirketlerine, ne kadarının iletim hizmeti için TEİAŞ’a, ne kadarının kayıp ve kaçak kullanımına gideceği EPDK’nın şeffaflığa aykırı uygulaması nedeniyle görülememektedir” diye belirtildi.

KAMU KURUMLARI DA ZAMLI ALACAK

Kamu kurumlarının da ödediği elektriğe zam yapıldığının altı çizilen EMO açıklamasında “EPDK’nın yeni tarifesiyle bedelini ilgili bakanlık ve belediyelerin yani kamunun ödediği genel aydınlatma faturasına yüzde 21.3 zam yapıldı. Böylece kilovat saat başına 25.7 kuruş olan genel aydınlatma bedeli, 31.2 kuruşa çıktı. Genel aydınlatmanın önümüzdeki 1 yıl için de en azından 2015 yılı düzeyinde olacağını düşünürsek; kilovat saat başına yapılan 5.5 kuruşluk zammın kamuya yükleyeceği ek yük 192.5 milyon lira olacaktır” denildi. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net