İHD’ye ‘yakınlarımız serbest bırakılsın’  başvurusu

İHD’ye ‘yakınlarımız serbest bırakılsın’ başvurusu

HPG’liler tarafından Ağrı Korhan Yaylası’nda kaçırılan Iğdır İl Özel İdaresi’nde görevli 10 personelden ikisinin yakınları, İHD Van Şubesi’ne başvurarak yakınlarının serbest bırakılmasını istedi.HPG’liler tarafından 29 Mayıs’ta Ağrı Korhan Yaylası’nda kaçırılan Iğdır İl Özel İdaresinde g

HPG’liler tarafından Ağrı Korhan Yaylası’nda kaçırılan Iğdır İl Özel İdaresi’nde görevli 10 personelden ikisinin yakınları, İHD Van Şubesi’ne başvurarak yakınlarının serbest bırakılmasını istedi.

HPG’liler tarafından 29 Mayıs’ta Ağrı Korhan Yaylası’nda kaçırılan Iğdır İl Özel İdaresinde görevli 10 personeldi ikisinin aileleri, İnsan Hakları Derneği (İHD) Van Şubesi’ne başvurdu. Alıkonulan mühendis Mehmet Tan ve avukat Serkan Gültekin’in yakınları İHD Van Şubesi’ne başvurarak yakınlarının serbest bırakılmasını istedi. Yapılan başvurunun ardından konuşan İHD Van Şube Başkanı Ömer Işık, ailelerin Doğubayazıt’tan Van’a gelerek yakınlarının serbest bırakılması için başvurduklarını söyledi.

BÖLGE’DE OPERASYONLARA SON VERİLSİN

Işık şu ana kadar iki ailenin başvurusu olduğunu söyledi. Işık, “Ailelerin başvurularını aldık. İnsan hakkı ve yaşamı kutsal olduğu için bu vesileyle ilgililere çağrıda bulunuyoruz. Bu insanların akıbeti henüz bilinmediği için aileleri travma yaşamaktadır. Sıkıntıları vardır. Basında denilen gibi eğer PKK militanları tarafından alıp konulmuşsa çağrımız onlaradır” dedi. Hükümete de çağrı yapan Işık, bölgede operasyonlara son verilmesini istedi.

Toplantıda konuşan Serkan Gültekin’in kardeşi Levent Gültekin, “Annem ve babam yaşlı ve bu yüzden bu durumu kaldıramıyorlar. Kardeşimin çocukları var ve onlar da endişe içinde. Kardeşimin serbest bırakılmasını istiyoruz” dedi. Mehmet Tan’ın ağabeyi Fahrettin Tan ise, kardeşi İl Özel İdare bünyesinde görevli olarak çalıştığını söyledi. Tan, “Sağlık durumu nasıldır bilmiyoruz. Çocukları var annem ve babam yaşlıdır onu düşünüyorlar. Bunların güvencesinden endişe duyuyoruz. Onların bir an önce bırakmaları istiyoruz. Aramıza dönmelerini istiyoruz” dedi. (VAN)

www.evrensel.net