Elektrik kesintilerinin sanayiye faturası 300 milyon avro

Elektrik kesintilerinin sanayiye faturası 300 milyon avro

Elektrik kesintileri, sanayi bölgelerini vururken yan sanayi firmaları kesintilerin sürmesi halinde ana sanayi üretiminin de etkileneceğini vurguladı.

İstanbul ve çevresindeki elektrik kesintileri özellikle Kocaeli-Gebze sanayi bölgelerini etkiledi. Bu bölgelerde yer alan otomotiv yan sanayi firmalarının 5 gün peş peşe üretim yapamamasının faturası 300 milyon avroyu aştı.

ANA SANAYİ FİRMALARINI DA ETKİLEYECEK

Hürriyet'te yer alan habere göre, Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Başkanı Alper Kanca şöyle konuştu:  "29 Aralık 2016 Perşembe gününden bu yana tam 5 gündür yaşanan kesinti nedeniyle Gebze bölgesinde yer alan 120 civarındaki üyemiz, 5 gün peş peşe üretim yapamadığı için otomotiv ana sanayi firmalarına ürün tedarik edememekte; bu durum ana sanayi firmalarımızın da kısa zaman içinde üretimlerinin durmasına zemin hazırlamakta. Gebze Bölgesi'nde 16 civarında OSB ve bu OSB'lerde yüzlerce üretici firma yer almakta… Bizim faaliyet gösterdiğimiz TOSB da bu bölgelerden yalnızca biri. TOSB'da, yurtiçi ve yurt dışındaki araç üreticilerine parça tedariki yapan 80 tane fabrika var. Bu fabrikalar, 29 Aralık 2016 Perşembe sabah saat 04.00'den itibaren elektriksiz durumda. İşçilerimiz makinelerin başında bekliyor. Fakat elektrik olmadığı için üretim yapamıyoruz. Üretim yapamamak ciddi bir problem."

Kanca, "Bunun sonucunda sadece Gebze bölgesindeki otomotiv tedarik sanayi firmalarının 300 milyon avronun üzerinde bir kaybı söz konusu ve bu kayıp her geçen saat artmakta" dedi.

ARA STOKLAR BİTTİ

Kanca bir diğer önemli problemin ise stoklarda yaşandığını ve ara stokların bittiğini de ifade ederek şu uyarıda bulundu: "Çünkü biz otomotiv sektöründe saatlik çalışıyoruz. Yani şu anda ürettiğimizi 1 saat sonra müşterimize vermek zorundayız. Ne yazık ki şu an elimizde ürün kalmadı. Bizim ürettiğimiz parçalarla çalışan, dünyaya otomobil ihraç eden Türkiye'nin büyük araç üreticileri var. Bu nedenle Türkiye'nin araç üreten, ihracat şampiyonu büyük firmaları durmak zorunda kalacak."

Kanca'nın bu açıklamasının ardından dün bölgeye öğleden sonra elektrik gelirken, şirketler 5 gündür elektriklerin gelip gittiğini ancak tam anlamıyla kesintilerin sonlanmadığını belirtiyor.

FORD OTOSAN: BİZDE DE ÜRETİM DURUR

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, Kocaeli fabrikalarında üretimin yılbaşı öncesi elektrik kesintileri nedeniyle dur kalk devam ettiğini belirterek, "Yılbaşı öncesinde elektrik kesintileri nedeniyle 3 milyon avronun üzerinde bir kaybımız oldu. Bugün kesinti bizde ve bize parça tedarik eden yan sanayi firmalarımızda yok. Ancak sabah 7'den öğlen 1'e kadar Gebze'deki Organize Sanayi Bölgeleri'nde elektrik yoktu. Eğer bu bölgede elektrik kesintileri devam ederse, bizde de üretim durur" diye konuştu.

OSD: TEMENNİMİZ SONLANMASI

Otomotiv Sanayi Derneği'nden (OSD) dün elektrik kesintilerine ilişkin şu açıklama yapıldı:

"İstanbul ve çevresinde geçtiğimiz hafta sonuna doğru başlayan ve aralıklı olarak devam etmekte olan elektrik kesintilerinin ana sanayiye etkisi limitli olmuş, ilk aşamada ağırlıklı olarak tedarik sanayini etkilemiştir. Mevcut durum çerçevesinde derneğimiz konuyu ilgili Bakanlıklara aktarmış ve desteklerini rica etmiştir. Konuya hızla müdahale edilerek kademeli olarak tedarik sanayi şirketlerinin faaliyet gösterdiği bölgelere elektrik verilmeye başlanmıştır. Bugün (dün) itibariyle ana sanayimizde ciddi seviyede bir üretim kaybı söz konusu olmamakla birlikte bütün temennimiz elektrik kesintilerinin sonlanması ile tedarik sanayinin üretime devam edebilmesi ve böylece ana sanayinin üretiminin etkilenmemesidir." (EKONOMİ SERVİSİ)

www.evrensel.net
ETİKETLER elektrik kesintisi