Üniversite öğrencisi Uğur Büber tutuklandı

Üniversite öğrencisi Uğur Büber tutuklandı

Balıkesir Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencisi Uğur Büber, sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek tutuklandı.

Kaos GL’den Yıldız Tar'ın haberine göre LGBTİ aktivisti ve 10 Ekim katliamı tanıklarından Uğur Büber, 27 Aralık 2016’da bir final sınavı sonrasında gözaltına alındı. Haberde, Büber’e sorgulama esnasında kişisel Facebook hesabından arkadaşlarıyla paylaştığı siyasi gündeme ilişkin yorum, analiz ve eleştirilerin sorulduğu belirtildi. Büber’e yöneltilen sorulardan biri de Gezi direnişinde polis kurşunuyla öldürülen Ethem Sarısülük davasına ilişkin, “10 bin lirayı ver gitsin, ederimiz 10 bin lira” paylaşımı ve Sarısülük’ü öldüren polise 10 bin lira para cezası verilmesini eleştirmesi.

Büber savunmasında “İddiaları ve tarafıma yöneltilen suçlamaları kesinlikle kabul etmiyorum. Ben bir insan hakları aktivistiyim. İnsan hakları aktivistlerinin görevi devlete bazı şeylerin yanlış gittiğini, düzeltilmesi ya da değiştirilmesi gereken şeyleri söylemek, bunun için çalışma yapmak ve kanun yapıcılara bunun ne derece elzem olduğunu hatırlatmaktır. Ergenliğime ulaştığımdan beri silahla, savaşla hiçbir şeyin çözülemeyeceğine inandım. İnsanların her zaman konuşarak, merhabalaşarak sorunları çözebileceğine inandım. O yüzden silahlı bir grubun propagandasını yaptığım ya da üyesi olduğum iddiaları geçersizdir.” ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 03 Ocak 2017 07:01
www.evrensel.net