3 Ocak 1991: 12 Eylül sonrası işçi sınıfının ilk genel grevi

3 Ocak 1991: 12 Eylül sonrası işçi sınıfının ilk genel grevi

3 Ocak 1991 tarihi Türkiye işçi sınıfı mücadelesinin dönüm noktalarından biri oldu. Genel grevin üzerinden tam 26 yıl geçti.

3 Ocak 1991 genel grevinin üzerinden tam 26 yıl geçti. 26 yıl önce güvenceli çalışma ve insanca yaşanılabilir ücret talepleriyle yurt genelinde hayata geçirilen genel grevin talepleri de güncelliğini koruyor.

Türk-İş’in 12 Eylül sonrası en önemli eylemlerinden biri, 3 Ocak 1991 tarihinde uygulanan genel grev oldu. Bu genel grev 12 Eylül darbesinden sonraki ilk genel grev olma özelliğini de taşıyor. O zamanki adıyla DGM (Devlet Güvenlik Mahkemeleri), eyleme katılanlar ve öncüler hakkında soruşturma açtı.

Bahar eylemleri olarak ifade edilen işçi eylemlerinin yoğunlaştığı dönemin önemli dönüm noktalarından biri olarak sayılabilir 3 Ocak genel grevi.

Madenlerde yaşanan iş cinayetleri ve toplu sözleşme süreçlerinde yaşanan tıkanmalar ve zamlara karşı yapılan genel grevin hemen ardından 4 Ocak’ta da ünlü madenci yürüyüşü düzenlendi. Türk-İş’in genel grev çağrısı üzerine 180 bin işçi, genel grev tarihinden önce greve başladı. Ocak ayı sonuna kadar ise greve çıkan işçi sayısı 300 bini geçti. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net