‘Laikliği inşaa etmekten bir adım geri durmayacağız’

‘Laikliği inşaa etmekten bir adım geri durmayacağız’

Halkların Demokratik Kongresi Reina katliamına ilişkin bir mesaj yayınladı.

Halkların Demokratik Kongresi 39 kişinin hayatını kaybettiği Reina katliamına ilişkin bir mesaj yayınladı ve saldırının siyasi sorumluluğunun iktidarda olduğunu vurguladı.

"LAİKLİĞİ SAVUNMAK SUÇ UNSURU MU?"

“Saray ve AKP iktidarı, IŞİD zihniyetini hala beslemekte ve büyütmektedir” denilen açıklamada “1 Ocak 2016 tarihinde bileşenimiz de olan Ezilenlerin Sosyalist Partisi üyeleri, katliam yerine karanfil bıraktıkları gerekçesiyle “devleti küçük düşürme” suçlamasıyla gözaltına alınmışlardır. Aynı şekilde Halkevleri üyesi bir grup, Okmeydanı mahallesinde “mahallemizde IŞİDci istemiyoruz, laiklik istiyoruz, başkanlık istemiyoruz” dedikleri için İçişleri Bakanlığı resmi twitter adresinden hedef gösterilmiş, bir kadın üye sabaha karşı evinden gözaltına alınmıştır. IŞİD’e karşı mücadele çağrısında bulunmak ve temel anayasal ilkelerden biri olan laikliği savunmak hangi yasal kıstaslara göre suç unsuru olmaktadır? Bu tavrınızla IŞİD’le dost olduğunuzun ve laikliğe karşı olduğunuzu mu deklare etmektesiniz?” ifadeleri yer aldı.

“Olası bir referandum sürecinde, “Başkanlığa Hayır” kampanyası yürüttüğümüz takdirde bunu da suç unsuru olacak görerek, fiili olarak uyguladığınız Tek Adam Diktatörlüğü’nü, anayasal suç işlediğinizi kabul ederek resmileştirecek misiniz?” sorusunun sorulduğu açıklama, HDK’nin, barışı ve demokrasiyi inşa etmekten, laikliği ve seküler yaşam tarzını savunmaktan bir adım geri durmayacağı ve mücadeleyi büyüteceği vurgusu ile son buldu. (HABER MERKEZİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 02 Ocak 2017 23:48
www.evrensel.net