80 yaşında 23 gündür gözaltında

80 yaşında 23 gündür gözaltında

Siirt’te polislerce gözaltına alınan 80 yaşındaki Hacı İsa Sezek'in sağlık durumu giderek kötüye gidiyor.

Hacı İsa SezekSiirt’te evi özel hareket polislerince basılarak gözaltına alınan 80 yaşındaki Hacı İsa Sezek, 23 gündür emniyette tutuluyor. 12 yaşındaki torunu öldürülen, oğlu ve 2 torunu tutuklanan Sezek’in sağlık durumunun kötü olduğu öğrenildi. 

Siirt merkezde özel harekat polislerince 10 Aralık’ta evine yapılan baskınla gözaltına alınan 80 yaşındaki Hacı İsa Sezek, 23 gündür İl Emniyet Müdürlüğünde tutuluyor. Avukatların verdiği bilgiye göre, Sezek’in emniyetteki sorgusu bile hâlâ alınmamış. Sezek’in işlemlerinin tamamlanıp savcılığa çıkarılması için ellerindeki listede bulunan isimlerin tamamının gözaltına alınmasının beklendiği ileri sürüldü. 

İlk olarak geçen yıl mart ayında gözaltına alınan Sezek, “denetimli serbestlik” uygulamasıyla serbest bırakıldı. Haftada bir gün emniyete giderek imza veren Sezek’in, 10 ay önce oğlu ve 2 torunu siyasi parti çalışmaları gerekçe gösterilerek tutuklandı. Sezek’in 12 yaşındaki torunu Yusuf da, 14 Temmuz 2016 gecesi evin damında uyurken askerlerin açtığı ateş sonucu başından vurularak yaşamını yitirmişti.

ÇIPLAK AYAKLA BETONDA BEKLETTİLER

“Ailece çok acı çektik” diyen Sezek’in gelini Hatice Sezek (26), sabah 06.00’da evlerinin yüzleri maskeli özel harekat polislerince basıldığını belirterek, “Hayvancılıkla uğraştığımız için erken kalkıp ahıra gidiyoruz. O sırada yüzleri maskeli özel harekat polisleri silahlarla evin içine girip ‘Niye kapınız açık? Biri mi kaçtı?’ diye bağırdılar. Biz de ahıra gittiğimizi söyleyince hakaret ettiler. Kayınpederimi çağırdılar. Çıplak ayakla betonun üzerinde ellerini duvara yaslayarak beklettiler. İtiraz edince benim ve görümcem Ayşe’nin üzerine yürüdüler. Babam soğuktan titreyince üzerine battaniye atmamıza izin verdiler’’ dedi.

ÜÇ RENK NE VARSA ALIP AVLUDA YAKTILAR

Özel harekatçıların arama esnasında evi dağıttıklarını ve özellikle çeyiz sandığındaki sarı kırmızı yeşil renklerde dantel, oya, masa örtülerini avluya çıkarıp yaktıklarını söyleyen Sezek, “Sandıklarımızı açtılar. Üç renk ne varsa alıp avluda yaktılar’’ diye anlattı.

PROSTAT VE ROMATİZMA HASTASI 

Kayınpederinin ’90’larda da gözaltında ağır işkencelere maruz kaldığını, bu yüzden sık sık tuvalete çıktığını ifade eden Sezek, ayrıca her yemeği yiyemediğini dile getirdi. Sezek, şunları aktardı: “Babam 80 yaşında, prostatı var. Romatizması çok ileri düzeyde. Rutubetli ortamda kalamaz. Hiç aç kalmaması gerekiyor ve her yemeği yiyemiyor. O yüzden bir kere peynir ekmek yolladık emniyete.”

ARTIK YETER

Aile olarak çok ağır bedeller ödediklerini kaydeden Sezek, “Artık bu acılar son bulsun. 80 yaşında kendi ihtiyacını bile karşılayamayan babamdan ne isteniyor? Artık yeter. Babamın serbest bırakılmasını istiyoruz’’ dedi. (Siirt/DİHABER)

www.evrensel.net