02 Ocak 2017 14:24

İnsan hakları örgütlerinden hükümete ‘öz eleştiri’ çağrısı

İHD ve TİHV İstanbul Ortaköy katliamını ortak bir açıklamayla kınadı. Açıklamada hükumet, öz eleştiri yaparak siyasi sorumluluk almaya davet edildi.

İnsan hakları örgütlerinden hükümete ‘öz eleştiri’ çağrısı

Paylaş

Ankara'da İnsan Hakları Derneği ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı ortak bir açıklama yaparak İstanbul'da gerçekleşen saldırıyı kınadı. Saldırıdan hemen sonra hükümet yetkililerinin yaptığı açıklamalardan benzer saldırıların olabileceğini söylemelerinin oldukça vahim olduğu belirtilen açıklamada, “Hükümet edenlerin görevi halkın can ve mal güvenliğini sağlamak, hukukun üstünlüğü ilkesine uygun bir şekilde adaletin yerine getirilmesine yardımcı olmaktır. Hükümet yetkililerinin adeta topluma korku salan ve toplumu şiddetle yaşamaya alışmaya özendiren sözleri siyasi sorumsuzluktur” denildi. 

Bugüne kadar benzeri birçok katliam yaşandığını ancak bir bakanın dahi istifa etmediği hatırlatılan açıklamada, “Hükümeti bir kez daha önleyemediği bu tip saldırılar için özeleştiri yapmaya ve siyasi sorumluluk almaya davet ediyoruz” ifadeleri kullanıldı. Türkiye’nin içeride ve dışarıda yürüttüğü savaş politikasının acı sonuçlarının görüldüğü belirtildi ve hükümet, bir an önce savaşçı politikalardan vazgeçmeye, halkı koruyamayan OHAL’e son vermeye ve barış politikaları izlemeye davet edildi. 

Açıklamada, katliam öncesi yeni yıl kutlamalarını hedef gösteren nefret söyleminin siyasiler ve bürokratlar tarafından meşrulaştırıldığı belirtilerek, “Bu tür bir dil Ortaköy’de yaşanan katliama açıkça zemin oluşturmuş, adeta davetiye çıkarmıştır. Türkiye’nin bir an önce nefret suçlarını düzenlemesi ve nefret söylemini yasaklaması gerekmektedir. Nefret söyleminin doğrudan doğruya insanların yaşam biçimine yönelmesi ve bunun toplumda kutuplaşmaya yol açması toplumsal çatışma riskini de doğurmaktadır” denildi ve “Sosyal medyada yer alan en küçük eleştiri/muhalif tutum bile suç unsuru olarak değerlendirilip ifade özgürlüğü baskı altına alınırken yeni yıl kutlamaları ile ilgili yaygın olarak geliştirilen nefret söylemleri karşısında hiçbir şekilde harekete geçilmemesi ve Cumhuriyet Savcılarının seyirci kalması manidar ve kaygı vericidir” ifadeleri yer verildi. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Altıok: Laikliği savunmak suç mu?

SONRAKİ HABER

İngiltere'de yasalardaki aile içi şiddet tanımı genişletiliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa