02 Ocak 2017 12:04

Manisa'da engelli sporseverlere kota engeli

Manisa’da engelli sporseverler için spor tribünleri de engelli! Yetkililerse sorumluluğu birbirine atıyor.

Paylaş

İlker KILIÇASLAN

Manisa’daki futbolsever engelliler, 19 Mayıs Stadı’na 15 kişilik engelli kotası konulduğunu belirterek buna tepki gösterdi. Stada gelen engellilerin kapıdan döndüğünü ifade eden Manisa Bedensel Engelliler Derneği Başkanı Yasemin Yıldız, “Engelleri Sporla Aşalım’ diyorlar. Ancak stada maç izlemek için gelen engellileri almıyorlar” diye konuştu. Manisa Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdür Vekili Hatun Sarıkaya ise statta engelliler için 15 kişilik kota uygulanmasının söz konusu olmadığını, çok sayıda engellinin maç izleyememesinin, stadın fiziki şartlarından kaynaklandığını söyledi. Manisaspor ise engellilerden kendilerine talep gelmediğini söyledi.

Manisa Bedensel Engelliler Derneği Başkanı Yasemin Yıldız, derneğin 1200 üyesinin bulunduğunu, üyelerinin yüzde 80’inin spor sevdalısı olduğunu belirtti. Ancak, Manisa 19 Mayıs Stadına sevdiği takımın maçlarını izlemek için gelen bedensel engellilerin stat kapısından geri döndüğünü belirten Yıldız, bunun sebebinin statta engelliler için sadece 15 kişilik yer ayrılması olduğunu söyledi.
Yıldız şöyle konuştu: “Beden olarak engelimiz olabilir. Ancak engellilerin de sporu seyretmeye, yerinde takip etmeye ve o heyecanı yaşamaya hakları vardır. Spora gönül vermemize rağmen Manisa 19 Mayıs Stadı’nda büyük sorunlar yaşıyoruz. Bütün maçlarda sınır koyuyorlar. Sadece 15 engelli maçı statta izleyebiliyor. Bize gerekçe olarak engelliler için 15 kişilik yer ayrıldığını, fazla yer olmadığını ifade ediyorlar. Peki 15 engelli bireyimiz maçlara girerken, geriye kalan yüzlerce engelli ne olacak? Ayrıca ayrım da yapılıyor. Yürüyebilen engelliyi stada alırken, tekerlekli sandalyedeki engelliyi stada almıyorlar.”

PASSOLİG’İ OLANLAR DA GERİ DÖNÜYOR

Dernek Başkanı Yıldız, ayrıca, 19 Mayıs Stadı’nda sadece 15 engellinin alınması sebebiyle ‘Passolig’i olan ve ilçelerden çeşitli güçlüklerle gelen spor sevdalısı engellilerin stat kapısından dönmek zorunda kaldığını da kaydetti.

‘ENGELLİ RAMPALARI VE TUVALET YOK’

Manisa 19 Mayıs Stadında engellilerin tek sıkıntısının içeri alınmamak olmadığını dile getiren Dernek Başkanı Yıldız sözlerini şöyle sürdürdü: “Statta engelli rampası yok. Maç izlemeye giren engellilerimizin tuvalet ihtiyacını görebilecekleri engelli tuvaleti bile yok. Sadece 19 Mayıs Stadında değil Kapalı Spor Salonlarında da bu sıkıntıları yaşıyoruz. Bu sıkıntıyı birçok kez Manisa Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile Manisaspor Kulübü yönetimiyle paylaştık. Özellikle maçlara 15 engelli kotasının kaldırılmasını talep ettik. Ancak bir çözüm olmadı. ‘Engelleri Sporla Aşalım’ diye bir slogan var. Ancak engelleri sporla aşamıyoruz. Eğer engellerin sporla aşılmasını istiyorlarsa yerel yöneticilerimiz stat, kapalı spor salonlarını gibi yerleri engellilerimize uygun yapmaları gerekiyor. Spordaki engellerimizin kaldırılmasını istiyoruz.”

‘KOTA YOK FİZİKİ ŞARTLAR UYGUN DEĞİL’

Manisaspor Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdür Vekili Hatun Sarıkaya ise engellilerin şikayetlerine ilişkin şunları söyledi:  “Bizim böyle bir kota uygulamamız mümkün değil. Kim gelirse gelsin başımızın üstünde yeri var. Ancak stadımız protokol gereğince Manisaspor ile Akhisar Belediyespor Kulüpleri tarafından işletiliyor. Şu an stadın asansörleri çalışmıyor. Bu nedenle buraya gelecek engellilerimizin üst katlara çıkması mümkün değil. Bizim herhangi bir şeye müdahale etme hakkımız yok. Gelsin 200 engelliyi alalım. Ama nasıl çıkartacağız oralara. Şartlar uygun değil. Bazı özel durumlarda gerekenleri yapıyoruz. Aşağıda bazı grup engellilerimize maçları izletiyoruz. Keşke uygun olsa engellilerimizin hepsine maç izletebilsek. Eğer kulüpler aşağılarda bir yer ayırabilir ve asansörü engellilerimize göre ayarlayabilirlerse engellilerimiz maçları izleyebilir. Ancak 15 engelli kotası iddiasını araştıracağız.”

MANİSASPOR: BİZE TALEP GELMEDİ

Manisaspor Kulübü yöneticileri, 19 Mayıs Stadı’nda 30 kişilik engelliler için ayrılmış bölüm olduğunu belirterek şu açıklamayı yaptı: “Engellilerimizden bize ‘maçları izlemek istiyoruz. Ancak stada giremiyoruz’ diye bir talep gelmedi. Şu an stadımızda 15’i tekerlekli sandalyelilere ait olmak üzere 30 kişilik bölüm var. Bunun 15’i tekerlekli sandalye kullanan engellilerimiz için ayrıldı. Ancak daha fazla yer isteniyorsa bunu kulüp olarak karşılamamız mümkün değil. Bu konuyla Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nün ilgilenmesi gerekir. Çünkü stadın projesinde engelliler için sadece 30 kişilik yer ayrılmış. Yerin fazlalaştırılması için proje tadilatına gitmek gerekir. Bu konuda devreye il müdürlüğümüz girecek. Engellilerimiz bu konuda taleplerini müdürlüğümüze iletecek. Kulüp olarak kafamıza göre bir düzenleme yapmamız mümkün değil.” (Manisa/DHA)

ÖNCEKİ HABER

2016 yılında 328 kadın katledildi

SONRAKİ HABER

TR İnter Tekstil'de işçiler 12 gündür direniyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa