Verici takılan turnalara sıkı takip

Verici takılan turnalara sıkı takip

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün 'Turna Halkalama Çalışmaları' kapsamında çeşitli bölgelerdeki 11 turnaya vericiyle izleniyor.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün çalışması kapsamında Samsun'da Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nde uydu vericisi takılan 1 yavru turnanın, Sivas Suşehri bölgesinde olduğu belirtildi.

Orman ve Su İşleri 11'inci Bölge Müdürü Mehmet Sıddık Kılınçer, 'Turna Halkalama Çalışmaları' kapsamında Samsun'da yapılan çalışma ile ilgili bilgi verdi.

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nde 24-26 Haziran 2016 tarihleri arasında turna envanteri ve tespit edilen yuvalarda halkalama çalışması yapıldığını söyleyen Kılınçer, turnalarda halkalama yapılarak ve uydu vericisi takılarak turnaların yaşam süresi, göç hareketleri, yuva yerine dönüş, eş seçimleri, ölüm nedenleri gibi konularda araştırma yapıldığını anlattı.

Çalışma sonucunda bir adet yavru turnaya halka ve uydu vericisi takıldı. Aynı çalışma kapsamında Samsun'un yanı sıra Sivas, Adapazarı, Adıyaman ve Bolu'da da toplam 11 turnaya da uydu vericisi takıldı.

Uydu vericisi takılan turnaların adım adım takip edildiğini söyleyen Kılınçer, "Samsun'da uydu vericisi takip sistemi takılan turnamız, sırasıyla Kızılırmak Deltası Yaban Hayatı Geliştirme Sahası, Samsun'un Bafra, Tekkeköy, Çarşamba, Terme İlçeleri, Tokat'ın Hatipli, Reşadiye bölgeleri, ardından Sivas'ın Koyulhisar İlçesi, 29 Aralık 2016 tarihi itibari ile de Sivas'ın Suşehri İlçesi Güneyli Köyü'nde olduğu görülmüş olup, takip devam etmektedir. 12 turnanın 8'i Adana, 4'ü ise Sivas Suşehri Bölgesi'nde bulunmaktadır" diye konuştu. (DHA)

www.evrensel.net
ETİKETLER VericiTurna