Belediye-İş Genel Merkez yöneticisinden Evrensel'e hakaret

Belediye-İş Genel Merkez yöneticisinden Evrensel'e hakaret

Evrensel'in yaptığı haberden rahatsız olan bazı Belediye-İş Genel Merkez yöneticileri Facebook'tan Evrensel'e yönelik ağır hakaretlerde bulundu.

Emine UYAR
İzmir

“Sendikalar gerçek demokrasinin uygulandığı yerler olmalı” başlıklı haberimizden rahatsız olan Belediye-İş’in bazı genel merkez yöneticileri ve görevlileri facebook hesaplarından gazetemize yönelik ağır hakaretlerde bulundu. 

Geçen hafta pazar günü toplanan ve İzmir’den üç şube başkanı hakkında ihraç kararı alınan olağanüstü genel kurul öncesinde Belediye-İş üyesi işçilerden aldığımız görüşlerle yaptığımız haberde işçiler, sendika genel merkezinin eleştiriye tahammül edemediğini ve antidemokratik uygulamalarda bulunduklarını belirtmişti. 

Belediye-İş Genel Merkezi Eğitim ve Basın Yayın Genel Sekreteri Bayram Özkan, haberin ardından kendi facebook hesabından, “Satılmış tetikçiler iş başında öncelikle gazete diye çıkan evrensel kaç para karşılığı haber yapıyor merak ediyorum…” şeklindeki ifadelerle gazetemize saldırdı.

SENDİKAYA ‘TERÖR ÖRGÜTÜ DESTEKÇİSİ’ İFTİRASI

Haberimizde, Belediye-İş İzmir 6 Nolu Şube üyesi Erol Gürbulak, Özkan’ın Şube Başkanı olduğu 2011 yılında Kocaeli Büyükşehir Belediyesindeki yaklaşık 3 bin işçinin işyeri temsilcileri ile birlikte Hak-İş’e geçmesini hatırlatarak, “Kocaeli Belediye-İş’in Şube Başkanını aldılar, merkez yöneticisi yaptılar. Bir tane üyesi yok” eleştirisinde bulunmuştu.

Bununla ilgili olarak Özkan şu an Kocaeli’de üye sayısının 3300 olduğunu söylerken, “Bornova Belediyesinde taşeronda çalışan işçileri kendi elinizle terör örgütü destekçisi bir yere teslim ettiniz bunun adı ne peki, sizde yürek yok ben söyleyeyim alçaklık şerefsizliktir bunun adı” şeklindeki ifadelerle Bornova Belediyesi taşeronunda örgütlenen Genel-İş Sendikasına da saldırıda bulundu.

‘BÜTÜN PİSLİKLER TEMİZLENECEK’

Özkan, Facebook’tan yaptığı açıklamada, “Belediye İş içindeki bütün pislikler temizlenecek kimsenin endişesi olmasın en büyük güç örgütlü güç hainlere inat yaşasın Belediye-İş” şeklindeki ifadelerle de muhalif üye ve sendikacıları hedef aldı. 

Belediye-İş Sendikası bünyesinde örgütlenme uzmanı olarak çalıştığı belirtilen Memduh Öztürk isimli kişi de gazetemize yönelik iftira ve hakaret içerikli paylaşımlarda bulundu.

Yayın hayatına başladığı günden bu yana işçi ve emekçilerin sesi olmayı kendisine ilke edinmiş olan ve bu özelliği ile saygın bir yere sahip olan gazetemiz hakkında çirkin ve suç teşkil eden ifadelerle saldıran Bayram Özkan hakkında gazetemiz gerekli hukuki işlemleri başlatma kararı aldı.

GEREKLİ BAŞVURULAR YAPILACAK

Gazetemizin avukatı Devrim Avcı, Evrensel gazetesinin yayınlanmaya başlandığı 1995 tarihinden itibaren yayın çizgisi belli olan bir gazete olduğunu ve her zaman işçilerin emekçilerin sesi olduğunu dile getirdi. Avcı, “Bu açıdan tavrı, hareketi, yaptıkları ettikleri işçi ve emekçilerden yana olmayanlarla da karşı karşıya gelmekten çekinmemiştir. Söz konusu ifadelerle ilgili kişiler hakkında gerekli yasal işlemler yapılacaktır. Ancak, bir gazetenin bir kişi veya kurum hakkında yaptığı eleştirel bir haber, röportaj hakkında hakaret içeren ifadeler kullanmak, her şeyden önce ifade özgürlüğünün engellenmeye çalışılması anlamını taşır. Evrensel gazetesi, işçi ve emekçilerden yana olmayan tutumların karşısında durmaya her zaman devam edecektir” dedi.

NE OLMUŞTU?

Belediye-İş’i olağanüstü genel kurula ve üç şube başkanını ihraç etmeye getiren süreç 18 Ekim’de Ankara’da Başkanlar Kurulu toplantısı öncesi bazı sendikacıların darbedilmesi ile başlamıştı.

Darbedilen sendikacılar, Başkanlar Kurulu’nda, genel başkan Nihat Yurdakul’un, sendikaya ait otelin genel koordinatörlüğünü yapan oğlu Murat Yurdakul hakkında, Kristal-İş’e ait bir başka otelle ilgili Söke Ağır Ceza Mahkemesinde açılmış olan dolandırıcılık davası konusunda görüşmek istediklerini belirtti.

Şube başkanları disiplin kuruluna verilirken, Belediye-İş’in İzmir’deki binasını kullanan 6 şubeye bir yazı gönderen genel merkez, tadilat yapılacağı gerekçesiyle binayı boşalttırdı ve kilitledi.

Ardından 25 Aralık’ta toplanan olağanüstü genel kurulda, üç şube başkanı hakkında ihraç kararı alındı ve genel merkez yönetimine şube kapatma yetkisi verildi. 

www.evrensel.net