İşten atma ve taşınma kıskacında sözleşme hazırlığı

İşten atma ve taşınma kıskacında sözleşme hazırlığı

MESS grup toplusözleşmesine işten atma ve taşınma kıskacında giren Arçelik işçileri ile 2017 sözleşmesini konuştuk.

Vedat YALVAÇ
İstanbul

Arçelik işçileri 2017’de görüşülecek olan MESS grup toplusözleşmesine, fabrikanın taşınması tartışmaları ve işsiz kalma tedirginliğiyle giriyor. Türk Metal yönetimine muhalif bir işçinin işten atıldığını, muhalefette yer alan diğer işçilerin de şaka yollu “Sizi de işten atacaklar” denilerek gözdağı verildiğini söyleyen işçiler, “Herkes sözleşmeden çok taşınmaya yoğunlaşmış durumda. İşten çıkarılabilir endişesi taşıyor işçiler. O yüzden sözleşmeye dair çok ilgisi yok işçilerin” dedi. 

İŞÇİLER KIDEME DAYALI ZAM BEKLİYOR

Türk Metal’in ERDEMİR’de imzaladığı ve ilk altı ay saat ücretlerine 2.25 lira zam içeren sözleşmesinin ardından henüz bir toplantı yapılmadığını ifade eden işçilerin ERDEMİR sözleşmesine ilişkin düşünceleri ise şöyle: “İşçiler arada kaldı. Çok iyi oldu kazandık havasında değil işçi. Zam seyyanen saat ücretine yapıldı. Ancak bizim fabrikada herkes kıdeme dayalı bir zam bekliyor. Oradaki gibi seyyanen olursa kimse razı olmaz. Asgari ücrete 2016’da yapılan zam kadar bu artış. Sendika sözleşmeyi 3 yıllık olarak imzaladığı için bizim 1 yıllık kaybımız var zaten.”

MUHALİFLERE GÖZDAĞI GÜVENDİĞİ KİŞİLERE ÖZEL İLGİ

Geçtiğimiz günlerde, geçen yıl direnişte öne çıkan muhalif işçilerden birinin işten çıkarıldığını aktaran işçiler, “En az 10 yıllık işçiydi. İşten çıkarılınca herkes konuşmaya başladı kendi arasında. Şakayla karışık da olsa ‘Sizi de çıkaracaklar’ denilerek diğer muhaliflere korku salıyorlar” diye konuştu. İşçiler, sendikanın bu işten atmayla muhaliflere gözdağı vermeye çalıştığını düşünüyor. Sendikanın yalnızca güvendiği kişilere bilgi verdiğini de söyleyen işçiler, “Yakın olduğu kişilerle özel ilişki kuruyor. Tatile götürüyor. İstanbul’dan ERDEMİR’e 2 otobüs işçi götürdü. Bunların 30’u Arçelik’tendi. Onlar da sendikanın özel kendi seçtiği kişiler. Diğer işçilerin götürülmemesine ise üretim müdürünün izin vermemesini bahane olarak gösterdiler” dedi.

GÖNÜLLÜ İŞTEN ÇIKMAYA TEŞVİK 

Fabrika yönetiminin ve sendikanın bazı ekip sözcüleri aracılığıyla ‘Kadrolu işçilerden çıkmak isteyen varsa kıdem ve ihbar tazminatlarını alıp anlaşmalı olarak çıkabilir’ söylentisi yaydıklarını aktaran işçiler şöyle konuştu: “Bugüne kadar başvuran işçi sayısının 60 civarı olduğu söyleniyor. Bugünden işçiler bu fikre ikna edilmeye çalışılıyor. Fabrika yönetimi bugünden eleyebildiği kadar işçiyi elemek istiyor. Hem sendikanın baskısı hem de üretim baskısından bunalarak ayrılmak isteyen işçiler de var zaten. Bir de işçiler buradaki kurulu düzenlerini bozmak istemiyor. Tüm bunlar birleşince bayağı işçi buna başvuracak gibi görünüyor.” 

‘PLASTİK BÖLÜM YAN SANAYİYE VERİLECEK’ 

Fabrikada konuşulan diğer bir meselenin de fabrikadaki plastik bölümünün yan sanayiye verileceği ve taşeronlaştırılacağı söylentisi olduğunu söyleyen işçiler, “350’ye yakın işçi çalışıyor o bölümde. Bütün bunlar olunca onlar da ne olacak kaygısı yaşıyor. Taşınınca bu işçiler ne olacak? Muhtemelen özlük haklarınızla birlikte oraya geçireceğiz diyecekler. Plastik iş koluna gireceği için sendika düşebilir” diye konuştu. 

MUHALİFLER İSTESE ÇOK ŞEY YAPABİLİR

Muhalif işçilerin büyük bir kısmının eski işçilerden oluştuğunu söyleyen işçiler, “Muhalif işçiler istese çok şey yapar” diyerek şunları dile getirdi: “İçeride muhalifler var. Alttan alta bir şeyler söyleniyor. Herkes laf söylüyor. İstense çok şey yapılabilir. Her gelen sendika temsilcilerine sataşıyor. Giden işçiler de biz de mecburiyetten gidiyoruz. Ben ne yapayım. Ben çok mu meraklıyım. Beni işe sokmuş. İşten çıkarılmamak için gidip sendika odasında oturuyorum.” 

ÇERKEZKÖY’DE İŞÇİ ALIMI İÇİN BAŞVURULAR BAŞLAMIŞ 

Fabrikada mart ayında taşınabilir söylentisinin dolaştığını belirten bir işçi, “Arçelik Çerkezköy’deki yeni yer için daha taşınmadan işçi alımı için başvuru almaya başlamış. Çerkezköy’de çalışan arkadaşlarım var onlar da başvurmuş. Onlara 2 bin kadar işçi alınacağı söylenmiş. Bu çok mümkün değil. Ama eğer doğruysa fabrikanın başka hesapları var demek. Buradaki eski ve muhalif işçilerden kurtularak orada daha düşük ücrete yeni işçi alacak. Böylece hem muhalif işçilerden kurtulacak hem de saat ücreti ortalamasını düşürerek 1 taşta 2 kuş vuracak” dedi.

www.evrensel.net