Diyanet'ten 2 günde 2 farklı açıklama

Diyanet'ten 2 günde 2 farklı açıklama

Yılbaşı kutlamalarını hedef alan hutbe okutan Diyanet, katliam sonrası 'Yaşam biçimlerine göre toplumu bölmeyi amaçlıyorlar' dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Ortaköy'deki Reina gece kulübüne düzenlenen ve 39 kişinin hayatını kaybettiği saldırıya ilişkin açıklamasında "toplumda fitne oluşturarak yaşam biçimlerine göre toplumu bölmenin ve karşı karşıya getirmenin amaçlandığını" söyledi. Oysa aynı Diyanet, 2 gün önce yılbaşı kutlamalarını hedef alarak "Yeni bir yılın ilk saatlerinin başka kültürlere, başka dünyalara ait yılbaşı eğlenceleriyle israfa dönüştürülmesi ne kadar da düşündürücüdür" ifadelerini kullanmıştı.

Görmez'in bugünkü açıklamasında "Bu insanlık dışı katliamın bir pazarda ve bir mabette yapılmasıyla eğlence yerinde yapılmasının herhangi bir farkı yoktur. Teröristlerin hedefi mekanlar değil, insandır, ülkedir, millettir ve topyekün insanlıktır. Terör nerden, kimden ve kime gelirse gelsin asla kabul edilemez. Bu gece yapılan terörü diğer olaylardan ayıran tek fark toplumda fitne oluşturarak yaşam biçimlerine göre toplumu bölmek ve karşı karşıya getirmektir. Gün terörün her çeşidine karşı milletçe kenetlenme günüdür. Hiçbir müslüman vicdanın asla kabul etmeyeceği bu katliamı yapanları şiddetle telin ediyor, hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Milletimizin başı sağolsun" denildi.

DİYANET'İN CUMA HUTBESİ

Bütün camilerde okutulan Cuma hutbesi ise şöyleydi: "Unutmayalım ki ömür sermayesinden geçen bir yılın sonunda kendini ve yaratılış gayesini unutarak değerlerimizle örtüşmeyen, insan hayatına katkısı olmayan gayrimeşru tutum ve davranışlar sergilemek bir mümine asla yakışmaz. Yeni bir yılın ilk saatlerinin başka kültürlere, başka dünyalara ait yılbaşı eğlenceleriyle israfa dönüştürülmesi ne kadar da düşündürücüdür. Sevap- günah , hayır, şer konularında muhasebe yapılması gereken saatlerin, emek harcamadan zengin olmak arzusuyla kumar, piyango gibi şans oyunlarıyla heba edilmesi ne kadar da üzücüdür." (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net
ETİKETLER Diyanetyılbaşı