Aliağalı işçilerden asgari ücret yorumu: Son dakika golü

Aliağalı işçilerden asgari ücret yorumu: Son dakika golü

İşçilerin 2016'ya dair hatırladıkları olumlu bir şey yok.

İsmail AFACAN
İzmir

Aliağalı işçilerin geçen sene yaşadığı sorunların başında geçim sıkıntısı geliyor. İşçiler, asgari ücrete yapılan düşük zammı “İşçiye atılan son dakika golü” şeklinde yorumluyor.

'BÖYLE BİR YIL YAŞAMADIM'

2016’nın berbat geçtiğini söyleyen Gemi Söküm İşçisi Serdal Kanık, “46 yaşındayım 46 senedir böyle bir yıl yaşamadım” diyor. Terör olaylarının ve ekonomik krizin kendilerini çok etkilediğini belirten Kanık şunları söylüyor: “Kıt kanaat geçiniyoruz, her şeye zam yapıldı. İşçiler işsizlik belasıyla boğuştu.”

Yılın son günlerinde yapılan asgari ücret zammı işçilerde hayal kırıklığı yaratmış. 104 liralık zam 2016’da yaşanan tüm gelişmelerin önüne geçmiş durumda. Star Rafineri’de çalışan Burhan Çiçek, yılın son günlerinde yapılan zammı “İşçilere atılan son dakika golü” diye tarif ediyor. 104 liralık zammın Aliağa koşullarında pek bir anlam ifade etmediğini belirten Çiçek, “Aliağa’da iş çok ama işçiler emeğinin karşılığını alamıyor. Birçok arkadaşımız geçen yıl bankalardan kredi çekip icralık oldu. Yeni yılda da çalışmaya devam edeceğiz. Yapacak bir şey yok” diyor.

'ALİAĞA'DAN KAÇMAK İSTERİM'

Ertuğrul Algan ise işçi emeklisi... Ama yaşam koşulları nedeniyle demir çelik fabrikasında çalışmaya devam ediyor. “Genç olsam Aliağa’dan kaçmak isterdim” diyen Algan, yaşam koşullarının her yıl zorlaştığını ifade ediyor. 2016’ya dair iyi şeyler söyleyecek kimsenin çıkmayacağını söyleyen Algan, bir tek kredi çekip ev alabilen bazı işçilerin geçen yıldan memnun kaldığını dile getiriyor.

Son Düzenlenme Tarihi: 31 Aralık 2016 19:21
www.evrensel.net