Roboski-Der mühürlendi

Roboski-Der mühürlendi

Roboski Katliamı’nda hayatını kaybedenlerin aileleri tarafından kurulan Roboski-Der ile Diyarbakır'daki Ehmedê Xanê Akademisi mühürlendi.

Şırnak’ın Uludere ilçesi Roboski köyün sınırında 28 Aralık 2011 tarihinde TSK’ye ait savaş uçaklarının bombardımanı sonucu ölen 34 kişinin ailelerinin bir araya gelerek açtığı Roboski İçin Adalet Yeryüzü İçin Barış Derneği (Roboski-Der) İçişleri Bakanlığı tarafından alınan kararla mühürlendi.

Kapısına mühür vurulan Roboski-Der Başkanı Veli Encu, derneğin Roboskili aileler tarafından adalet faillerin yargılanması için kurulduğunu söyledi. Derneğin “terör faaliyeti yürüttüğü” gerekçesiyle kapatılmasının dikkat çekici olduğunu dile getiren Encu, “Roboski-Der katliamın gerçek yüzünü kamuoyuna yansıtmak amacıyla bugüne kadar çalışmalarını yürüttü. Derneğin kapatılması da faillerin yargılanmaması için yıllardır gösterilen çabanın bir devamıdır” dedi.

‘ROBOSKİ’YE ADALET GELİNCEYE KADAR’

Derneğin kapısına mühür vurulmasıyla adalet mücadelelerinden vazgeçmeyeceklerinin altını çizen Encu, “Biz Roboskili aileler olarak, adalet talep etmeye devam edeceğiz. Roboski’ye adalet gelinceye kadar mücadelemiz sürecektir. İnsanlık suçlarının sorumluları cezalandırılınca Roboskili annelerin yüreğine su serpilecektir. Bu yol ve yöntemler ile bizleri sindiremeyecekler” diye konuştu.

Roboski katliamının 5’inci yıldönümü olan 28 Aralık’ta yapılmak istenen anma etkinliği Şırnak Valiliği tarafından alınan kararla engellenmiş, kapısına mühür vurulan Roboski-Der Başkanı Veli Encu ile birlikte Taybet Encu, Yannis Vasilis Yaylalı, Meral Geylani, Ubeydullah Encu ve Hikmet Alma gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanlar dün akşam serbest bırakılmıştı.

EHMEDÊ XANÊ AKADEMİSİ DE KAPATILDI

Diyarbakır’ın merkez Kayapınar ilçesi Huzurevleri semtinde bulunan Ehmedê Xanê Akademisi, maliye ekipleri tarafından mühürlendi. Akademi binasına polis eşliğinde gelen maliye ekipleri, sayım işlemleri ardından akademi kapısına mühür vurdu.

Ehmedê Xanê Akademisi, 2012 yılından bu yana Kürt dili, tarihi ve edebiyatı üzerine akademik çalışmalar yürütüyordu. (DİHABER)

www.evrensel.net