31 Aralık 2016 15:58
Son Düzenlenme Tarihi: 31 Aralık 2016 16:03

Derneklerin kapatılmasına tepki

92 derneğin kapatılmasına Ankara ve İzmir’de tepki gösterildi.

Derneklerin kapatılmasına tepki

Paylaş

İşleri Bakanlığınca dün verilen kararda kapatılan 92 dernek arasından yer alan Ankara Demokratik Haklar Derneği’nin 3 aylık süre ile kapatılması İHD Ankara Şubesi’nde düzenlenen toplantı ile protesto edildi. Dernek üyelerinin kapatılma kararına ilişkin yaptığı açıklamaya, ESP, BDSP, AKA-DER, Kaldıraç, Odak Dergisi, İşçi Kültür Evi ve İHD de destek verdi.

‘HİÇBİR HUKUKİ DAYANAĞI YOK’

Açıklamayı okuyan dernek üyesi Deniz Can Murat, geçen ay DHF’ye bağlı İstanbul, İzmir ve Gazi Mahallesi derneklerinin keyfi bir şekilde kapatan iktidarın dernek üyelerini de ciddi bir şekilde tehdit ederek tutukladığını hatırlatarak, son olarak kapatılan derneklerinin ise hukuki hiçbir yasal zemini olmadığını söyledi.

‘FİKİR VE ÖRGÜTLENME YASAĞI GETİRİLDİ’

Murat, iki yıldır filli olarak uygulanan darbe sürecinin adım adım derinleştirilerek, yasalarla sınırlı olmayan OHAL ve KHK’lar sürecine evirildiğini ifade ederek, şunları söyledi: “Tüm muhalif basına, demokratik kurumlara, halkçı belediyelere, muhalif sendika ve üyelerine, milletvekillerine, aydınlara yazarlara, işçi ve emekçilere, kısaca ülkede ne kadar demokratik haklar için mücadele yürüten kurum, kuruluş ve bireyler varsa hepsine fikir ve örgütlenme yasağı getirilmiş durumdadır.”

‘HİÇBİR SALDIRI İLE SUSTURULAMAYIZ’

“Tekçi anlayışa sahip, kapitalist sömürü ve anti demokratik yönetime sahip olan bu düzen, demokrasi, özgürlük ve hak alma mücadelesi yürüten demokratik güçlerin mücadelesi sonucunda çökmüş durumdadır” diyen Murat, “Var olma gerekçesi işçi sınıfı ve ezilen halkların tarihsel devrimci mücadele birikimlerinden ve meşruluğundan alan devrimci ve demokratik kurumlar hiçbir saldırıyla susturulamayacak” diye konuştu.

AYIŞIĞI SANAT MERKEZİ’NDEN KAPATMA TEPKİSİ

Ayışığı Sanat Merkezi çalışanları da İnsan Hakları Derneği İzmir Şube binasında düzenlediği basın toplantısına İşçi Kültür ve Sanat Evi Derneği, Yenikapı Sanat Merkezi çalışanları ve çok sayıda kişi katıldı.

Açıklamayı yapan Ayışığı Sanat Merkezi çalışanı Ülkü Şeyda, devrimci sanat kurumlarının 90’lı yıllardan bu yana kapatmalar ile susturulmak istendiğini söyledi. 90’lı yıllar çalışanları tutuklanan, işkence edilen ve katledilen sanat kurumlarının 2016 yılında ise kapılarına mühür vurulduğunu belirten Şeyda, “Biz gücümüzü dört duvardan değil işçi ve emekçilerden alıyoruz. Bizler Nazım’ların, Neruda’ların Victor Jara’ların yolunda yürümeye devam edeceğiz” dedi.

Ardından söz alan İşçi Kültür Sanat Evi Derneği çalışanı Ayla Subaşı, sanat kurumlarına dönük saldırıları kabul etmeyeceklerini söyledi. Bu tür baskılara karşı daha çok dayanışma içinde olacaklarını dile getiren Subaşı, devrimci sanatı her alanda sürdüreceklerini ifade etti. (DİHABER)

ÖNCEKİ HABER

Fadime Ana’nın Metin gibi sarıldığı bir gazetecidir o

SONRAKİ HABER

Akar: Bedelli askerlikten 9 milyar 533 milyon lira gelir elde edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa