Manastır ahır olarak kullanılıyor

Manastır ahır olarak kullanılıyor

Batman'daki Mor Kiryakus Manastırı, köylüler tarafından ahır olarak kullanılmaya başlandı.

MEZOPOTAMYA’nın kadim topraklarında 300’lü yıllarda inşa edilen kutsal Mor Kiryakus Manastırı, son cemaatinin de 80 yıl önce göç etmesiyle köylüler tarafından ahır olarak kullanılmaya başlandı.

Batman’ın Beşiri ilçesine bağlı Ayrancı (Dêra Qîre) köyünde, tarihi Milattan Sonra 4’üncü yüzyıla dayanan Mor Kiryakus Manastırı, 80 yıl öncesine kadar önemli bir dini merkez olarak kullanıldı. Kıra Dağı’nın Kuzey Mezopotamya ovasına bakan doğu yamacına kurulu manastır, son Süryani ve Ermeni ailelerin de göç etmesi ile birlikte kaderine terk edildi. 

ESKİ KÜLLİYE, YENİ AHIR

Mor Kiryakus Manastırı Batman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün tescilli yapıları arasında yer alıyor. Büyük bir bölümü yıkık durumda olan manastırda, birbirine bitişik çok sayıda ve farklı büyüklükteki odaların olması, külliye olarak da kullanıldığını gösteriyor. Kaynaklara göre bu külliyede eğitimini tamamlayan ve papaz unvanına hak kazanan din insanları, Tor bölgesindeki diğer kiliselere eğitmen olarak gönderiliyordu. Manastıra hiçbir yetkili kurumun müdahale etmemesinden kaynaklı köylülerin yapıyı ahır olarak kullanması tepki çekiyor. (DİHABER)

www.evrensel.net