İHD: Hasta tutuklu Cengiz Oktay serbest bırakılsın

İHD: Hasta tutuklu Cengiz Oktay serbest bırakılsın

İHD’nin gerçekleştirdiği F oturumunda tutuklu Cengiz Oktay'ın tedavisinin sağlanması ve serbest bırakılması istendi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, cezaevlerinde bulunan hasta tutukluların serbest bırakılması için her hafta olduğu gibi bu hafta İstanbul Galatasaray Lisesi önünde toplandı.

249. Hafta F oturmasında, ‘Cengiz Oktay serbest bırakılsın’, ‘Tecrit öldürür, dayanışma yaşatır’, ‘Tecrit öldürüyor, F tipi hapishaneler kapatılsın’, ‘Hasta mahpuslar serbest bırakılsın’ pankartı açan tutuklu yakınları ve insan hakları savunucuları, ‘Tedavi haktır engellenemez’, ‘Tecrit işkencesine son’, ‘İnsan haklarıyla insandır’, ‘Susma suça ortak olma’, ‘İnsanlık onuru işkenceyi yenecek’, ‘Hapishanelerdeki keyfi yönetime son’ sloganları attı. Eyleme geçtiğimiz gün tahliye edilen Necmiye Alpay ve çok sayıda yurttaş katıldı.

'KEYFİ UYGULAMALAR OLAĞAN HALE GELDİ'

Basın metnini okuyan Tuncay Yiğit, tutuklu bulunan HDP milletvekilleri, gazeteciler, akademisyenler ve yazarların uğradığı insan hakkı ihlalinden söz ederek, keyfi uygulamaların, sürgün ve işkencelerin olağan hale geldiğini ifade etti.

Yiğit, Bandırma 1 No'lu T tipi hapishanesinde bulunan Cengiz Oktay'ın sağlık durumuna değindi ve Oktay'ın Kandıra Cezaevinden sürgün edilmesinden dolayı tedavi edilemediğini aktardı.

Eylemde Cengiz Oktay’ın gönderdiği mektup açıklama da okundu:
“3 yıldır cezaevinde bulunmaktayım. 20 yıl önce geçirdiğim bir kazada gözlerimde problem meydana geldi. Gözümde yırtık tespit edildi. Silikon tedavisi yapıldı. Tedavim geçti orada bulunan doktor "Oğlum istersem seni tedavi bile etmem" dedi. Gözümün ekfenksiyon tespit edildi.”

Oktay'ın gözünün tedavi edilmemesi sonrası sol gözünü büyük oranda kaybettiği belirtildi. Oktay'ın kardeşi Pınar Oktay'ın sözleri de eylemde şu şekilde aktarıldı “Kardeşim bize bakarken sanki gözlerinden kan akıyordu. 3 aydır görüşemiyoruz. İki defa ameliyat oldu. Silikon çıkarılmayınca gözünü kaybetti.”

İHD İstanbul Hapishane Komisyonu olarak hasta mahpusların durumunu ortaya koyamaya devam edeceklerini belirten Yiğit, “Adaletsizliğin takipçisi olacağız” dedi.

Geçtiğimiz günlerde tahliye edilen yazar Necmiye Alpay ise hasta tutukluları yakından gördüğünü, yan koğuşunda kalan Sibel Çapraz'ı anlattı. Çapraz'ın tedavisinin aksatıldığını, cezaevi koşullarında tedavisinin imkansız olduğunu aktaran Alpay, dışarıda tedavi edilmesi gerektiğine tanık olduğunu söyledi. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net