Elleri kömür karası, ekmeği alın teri gibi tertemiz

Elleri kömür karası, ekmeği alın teri gibi tertemiz

Ağrı’da yaşayan Mahmudi Taştan, çöplerdeki soba artıklarından çıkardığı kömürü satarak geçiniyor.

El arabasıyla mahalle ve sokaklarda dolaşarak çöp konteynerlarına dökülen külün içinden topladığı kömürleri satıp 7 kişilik ailesinin geçimini sağlayan Mahmudi Taştan, yanından geçerken onu görmezden gelenler için “Utanmıyorum, aileme alın terim gibi temiz ekmek götürüyorum” dedi.

Ağrı merkezde çöp konteynerlarına dökülen külün içinden kömür toplayan 32 yaşındaki Mahmudi Taştan, gecekonduda yaşayan 7 kişilik ailesine bu şekilde bakıyor. Çöpten topladığı kömürü satarak günlük 15 lira kazanan Taştan, sabahın 6’sında işe koyuluyor. Gece boyu el arabasıyla mahalle mahalle, sokak sokak dolaşan Taştan, dondurucu soğuğa rağmen çalışmak zorunda olduğunu dile getirerek, “Soğuğa rağmen bakmak zorunda olduğum 7 kişilik bir ailem var. Üstüne bir de 3 öğrenci okutuyorum” dedi.

İNSANLAR İŞTEN EVE DÖNERKEN O İŞE GİDİYOR

Sabahın erken saatlerinde yaşam mücadelesinin başladığını söyleyen Taştan, “Saat 6’da uyanıp sokaklara düşüyorum. El arabamla arabacılık yapıyorum, yük taşıyorum öğlen saatlerine kadar öğleden sonra dinlenmek için eve geliyorum. Sokaklara karanlık çöktüğü zaman, herkes işten eve döndüğü saatlerde tekrar arabamla sokaklara düşüyorum. Sizin çöp diye yanına yaklaşmadığınız, tiksindiğiniz çöp konteyerları bizim ekmek kapımız. Topladıklarım sayesinde aileme ekmek götürebiliyorum” diye konuştu. (DİHABER)

www.evrensel.net
ETİKETLER ÇöpAğrıkömür