VEDAŞ’dan ne halk memnun ne kaymakamlık

VEDAŞ’dan ne halk memnun ne kaymakamlık

Kaymakamlık yetkilisi VEDAŞ hattından muhabirimize dert yandı.

Beyar Özalp 
Şırnak 

Bölge illerinde yıllardır halkı bezdiren ve bir türlü çözüm getirilmeyen elektrik kesintileri son günlerde halkı canından bezdirir hale getirdi. Yağan tepkiler, yazılan dilekçeler cevapsız kalırken, VEDAŞ (Vangölü Elektrik Dağıtım) hattından yetkililerle iletişim kurmak neredeyse imkansız. Vatandaşların tepkilerini ve çözüm hakkında şirketin görüşlerini almak istedik, ancak fıkra gibi bir olaya tanıklık ettik. VEDAŞ hattından yanlışlıkla tıpkı bizim gibi bir yetkiliyle iletişime geçmek için çabalayan Muş’un Korkut ilçesi kaymakamlık yetkilisine bağlandık. Sorunları VEDAŞ yetkililerine aktaramadan karşılıklı dertleştik. Dileriz ulaşamadığımız VEDAŞ yetkilileri halkın sorunlarını haberlerimiz aracılığıyla duyar... 

ÇÛ ÇÛ NEMA TÊ...

Gazetemiz Evrensel’le bir süredir Bölge halkından gelen şikayet ve talepler üzerine elektrik kesintilerini gündeme getirmeye çalışıyoruz. Kesintiler kış günü özellikle yaşamı ciddi anlamda olumsuz şekilde etkiliyor. Vatandaş isyan derecesinde. Tepki gösterenlerin sayaçları sökülüyor... Yaptığımız haberler, iddialar ve çözüm konusunda VEDAŞ’ın görüşüne başvurmak istedik. Telefonla aradık, ancak uzun süre ulaşamadık. 

Bakın ne oldu: Israrlı aramaların ardından telefona cevap veren VEDAŞ Hakkari İl Müdürlüğü sekreterine durumu anlattım yetkili bir kişiyle görüşme talebinde bulundum. Sekretere elektrik kesintilerinin nedenini sormak için aradığımı anlatırken fonda Sanatçı Seyda Perincek’in Çû çû nema tê (Gitti gitti bir daha gelmeyecek) türküsü trajikomik bir şekilde çalıyordu. 

Uzun bir süre bekletildikten sonra Hakkari’deki yetkililer konu hakkında açıklama yapma yetkililerinin olmadığını belirterek beni VEDAŞ Genel Müdürlüğüne yönlendirdiler. Genel müdürlüğün İnternet sitesinde yer alan iletişim numaralarını tek tek sırayla aradım. Ancak bir  türlü iletişim kurulamıyor ve ardından ancak Türkiye’de fıkralara konu olacak bir olay yaşadım. Telefonda yetkili bir kişiyle bağlanmayı beklerken köylülerin sorunlarının çözümü için VEDAŞ’ı arayan Muş’un Korkut ilçesi kaymakamlık yazı işleri müdürüne bağlandım. Bir yanlışlık sonucu bizi birbirimize aktardılar.Yetkililere bağlanamayınca VEDAŞ hattı üzerinden sorunları birbirimizle konuştuk. 

HALK DERTLİ, MÜDÜR DERTLİ  

Yaşadığım kısa şaşkınlığın ardından müdüre şikayetinin ne olduğunu sordum. Müdür, “Uzun aramalarımın ardından VEDAŞ telefonlara cevap verdi, şaşırttı, ancak bu kez şansımıza bizi yanlış kişiye bağladılar” diye sitem etti. Müdür çok dertliydi, devam etti, “Biz burada VEDAŞ’tan çok şikayetçiyiz, hiç bir şekilde hizmet alamıyoruz. Vatandaş şikayet dilekçesi iletiyor ancak geri dönüş yapılmıyor. Telefonla arıyoruz, kimseye ulaşamıyoruz. VEDAŞ yetkililerinin kaymakamlıktan dilekçeleri de almaması ayrı bir durum.” Müdür, halkın yaşadığı mağduriyetlerden örnekler de aktararak sitemini sürdürüyor. Çınarardı köyünden bir yurttaşın dört yıl önce elektrik abonesi olduğunu ve gerekli elektrik altyapısının tüm abonelik ücretlerini ödemesine rağmen alt yapının VEDAŞ yetkilerince yapılmadığını, köylünün kendi imkanlarıyla yetersiz olan direklerle evine elektrik çektiğini aktarıyor. Köylünün çektiği elektrik hattının ve direklerinin VEDAŞ tarafından güvenli hatlarla değiştirilmesi için dilekçe verildiğini ifade eden müdür, köylünün sorununun çözülmesi için yetkileri telefonla arayıp belirtmek istediğini belirtti. 

VATANDAŞTAN PARA ALINIYOR HİZMET VERİLMİYOR

Köylünün kendi imkanları ile çektiği elektrik hattının güvenli olmadığını belirten müdür, vatandaş zarar gördüğünde VEDAŞ’ın vatandaşı sorumlu tutacağını söyledi. Müdür, “Madem ki vatandaşlara direk vermeyecektiniz, parasını alıp abone yapmasaydınız.Yaşanacak olumsuzluklardan dolayı vatandaş sorumlu değildir. VEDAŞ çözüm bulmak zorundadır. Eğer ücret almışsanız bunun karşılığı olan hizmeti vermek zorundasınız”diyerek tepki gösteriyor. Biz de bu ulaşamadığımız VEDAŞ yetkililerine bu haberle ulaşacağımızı ümit ediyoruz.

www.evrensel.net