Arçelik yeni yıla kıyımla girdi

Arçelik yeni yıla kıyımla girdi

Üretim rekoru kıran Arçelik’in Çerkezköy fabrikasında 650 işçi işten atıldı.

Tuncay SAĞIROĞLU
Çerkezköy

Arçelik Çerkezköy Kurutma ve Motor fabrikasından 500’ü sözleşmeli olmak üzere toplam 650 işçi işten atıldı. Sözleşmeli işçilerin bazılarının sözleşmeleri bitmeden işten atıldığı belirtilirken, her sene yıl sonunda yüzlerce sözleşmeli işçinin işten atıldığını belirten işçiler ilk defa bu kadar kadrolu işçinin işten atıldığını söylüyorlar. 

ÜRETİM REKORU KIRILDI

Her gün 4 bin kurutma makinesinin üretildiği fabrikada, işçilerin işten atılmasına günlük üretimin 2 bin olarak planlandığı gerekçesi öne sürüldü. Bu gerekçe işçiler tarafından çok gerçekçi bulunmu-yor. Bütün sözleşmeli işçilerin işten atıldığı kurutma makinesi bölümünde 2016 yılı hedefi olan 900 bin adedin aşılıp, üretim sayısının bir milyona ulaşarak üretim rekorları kırıldığını belirten işçiler, “Kırılan üretim rekorundan işçinin payına düşen ise işsizlik oldu” dedi.

ROBOTLARLA YARIŞIYORUZ

Bu rekorların işçilerin daha fazla ve hızlı çalışması ile sağlandığını belirten Arçelik işçileri, robotlar ile yarıştıklarını söylüyor. Neredeyse her banda ve bölüme robotlar konularak çalışma hızını robotların belirlediğini dile getiren işçiler, “İşimiz bitince de paçavra gibi kışın ortasında işten atılıyoruz” diye tepki gösterdi.

İHTİYAÇ OLDUĞUNDA TÜRK METAL KAYBOLUYOR

Ağırlıklı olarak kadrolu işçilerin çalıştığı elektrik motorlarının üretiminin yapıldığı bölümün kapatılacağı ve ocak ayında atılmaların devam edeceği söylentilerinin olduğu fabrikada işçiler Türk Metal Sendikasına da tepkililer. İşçiler, “Sürekli ortalıkta dolanan Türk Metal temsilcileri, işçinin ihtiyacı olduğunda ise ortalıktan kayboluyor” dedi.
 

www.evrensel.net