'BOTAŞ doğalgazı kestiği için mi elektrik üretilemiyor?'

'BOTAŞ doğalgazı kestiği için mi elektrik üretilemiyor?'

TBF'den Jale Yanılmaz ‘elektrik firmalarının ödeme yapmadığı için BOTAŞ’ın doğalgazda kesinti yaptığı iddiaları doğru mudur’ diye sordu.

Ülke genelinde elektrik kesintilerini değerlendiren Tüketici Birliği Federasyonu Elektrik Kesinti Endeksi (EKE) Çalışma Grubu Başkanı Jale Yanılmaz; ‘elektrik firmalarının ödeme yapmadığı için BOTAŞ’ın doğalgazda kesinti yaptığı iddiaları doğru mudur’ dedi.
 
Jale Yanılmaz konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:
 
“Enerjide özelleştirme sürecinden sonra daha kaliteli, daha verimli, daha ekonomik ve sürekliliği sağlanan bir elektrik hizmeti almayı bekleyen tüketicinin mağduriyetlerinin sonu gelmiyor. Giderek daha gelişmiş, yenilenmiş olmaktan dem vuran yetkililerin, bu mağduriyetlerin nedenlerine ilişkin açıklamaları ise, kamuoyunu ikna etmemektedir.
 
İki gündür ülkemizin pek çok bölgesinde yaşana elektrik kesintilerinin nedeninin ‘kış koşullarının sonucu’ olduğu gerekçesi; yıllardır yatırımlar, planlı kesintiler yapılarak şebekelerin, sistemlerin yenilendiğine dair öne sürülen iddiaları boşa çıkarmaktadır.
 
Tüketici Birliği Federasyonu tarafından 2017Mart ayından bu yana her ay açıklanan Elektrik Kesinti Endeksi (EKE) verilerinden de görüleceği üzere, kesintilerde gerileme değil artış yaşanmaktadır. 2016/Ekim ayında 87.931,5 saat, 2016/Kasım ayında gerçekleşen 86.820,5 saatlik planlı elektrik kesintileri, bugüne kadar yapılan elektrik kesintilerindeki en yüksek sürelerdir.
 
Planlı kesintilere ek olarak yaşanan plansız kesintiler nedeniyle ‘elektrik firmalarının ödeme yapmamasından dolayı BOTAŞ’ın doğalgazı kestiği, bu sebeple elektrik üretiminin yapılamadığı’ iddiaları kamuoyunda dile getirilmektedir.
 
Tüketici Birliği Federasyonu; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, EPDK, BOTAŞ ve elektrik firmalarından, bu iddiaların yanıtını ve kesintilerin gerçek nedenini açıklamalarını talep etmektedir.” (HABER MERKEZİ)
 
 

www.evrensel.net