Kara kış geldi zatürreye dikkat!

 Kara kış geldi zatürreye dikkat!

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ferah Ece, ölümle dahi sonuçlanabilen zatürreye dair önemli bilgiler verdi.

Kış hastalığı olarak bilinen zatüre, kronik rahatsızlığı olanlarda zaman zaman ölümle dahi sonuçlanabilen ateşli bir hastalıktır. Kış mevsiminde sıklıkla görülen ve ağır geçen griplerin zatüreye ortam hazırladığını söyleyen Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ferah Ece zatüreye dair detayları anlattı.

ZATÜRRE NEDEN ORTAYA ÇIKAR

Zatüre akciğer lobunun iltihaplanması şeklinde ortaya çıkan ateşli bir hastalıktır. Bu hastalıkta akciğerlerde bulunan hava kesecikleri iltihaplı bir sıvıyla dolar ve akciğerler görevini düzgün yerine getiremez. Kanda oksijen düzeyi azalır. İltihaba virüs, mantar ya da zararlı bakteriler neden olur. Aşırı alkol tüketimi, uyuşturucu, sigara, düşük yaşam kalitesi ve ağır grip zatürreye zemin hazırlar.

BULAŞICI MIDIR?

Öksürük, aksırık ya da aynı havanın solunması sonucu sağlıklı kişilere bulaşabilen bir hastalıktır. Hasta olan kişilerle yakın temastan kaçınmak gerekir. Kalabalık yerler, kapalı alanlar, okul, askeriye, yurt benzeri yerler zatürrenin bulaşma olasılığının yüksek olduğu yerlerdi. 

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bakteriyel pnömonilerde genellikle ateş, üşüme ve titreme ile başlar ve gittikçe yükselir. Öksürük başlangıçta kuru vasıftadır. Ancak daha sonra öksürükle beraber iltihaplı balgam da görülür. Yan ağrısı, akciğer zarlarının tahrişi sonucu meydana gelebilir ve öksürmekle, nefes alıp vermekle ağrıda artış olur. Hastalığın yaygınlık derecesine göre hastalarda nefes darlığı, el, ayak ve dudaklarda morarmalar görülebilir. Halsizlik, iştahsızlık, kırgınlık gibi genel şikayetler de sıklıkla görülen belirtilerdedir.

TEDAVİSİ NEDİR?

Tedavide antibiyotikler, gerekirse antiviral ajanlar, ateş düşürücüler kullanılması, Bol oksijen alınması, su kaybını karşılayacak ölçüde sıvı alınması, yatak istirahati, bol vitaminli ve yüksek kalorili diyet ile hastanın çok iyi beslenmesi gerekir.

KORUNMAK İÇİN NE YAPMAK GEREKİYOR?

Grip hava yolu ile bulaşan bir hastalık olduğundan, grip virüsüne yakalanmış insanların öksürme ve hapşırmaları ile ortama saçtıkları virüslerden korunmak için maske kullanmak en etkili yoldur.

Toplu taşıtlar, sinema, tiyatro gibi kalabalık yerlerde havalandırmanın iyi olmasına dikkat etmek, temizliğe özen göstermek gibi tedbirlerle gripten korunmak mümkün olabilir.

Stres, vücut direncini azalttığı için hastalıklara da zemin hazırlayan en önemli etkenlerdendir. Bu nedenle, çeşitli yollar ile stresten uzaklaşmak sağlıklı kalmayı da beraberinde getirecektir.

Sigara içmemek, düzenli uyumak alınacak diğer önlemler arasında sayılabilir. (HABER MERKEZİ)
 

www.evrensel.net
ETİKETLER zatürre