Akdeniz'de 900 mülteciı kurtarıldı

Akdeniz'de 900 mülteciı kurtarıldı

Akdeniz açıklarında 900 mülteci kurtarıldı. 2016'da Avrupa’ya geçmeye çalışırken hayatını kaybedenlerin sayısı ise geçen yıla oranla rekor seviyede

Akdeniz'de bir kez daha Avrupa‘ya geçmeye çalışan yüzlerce mülteci kurtarıldı. 900 kişi denizden kurtarıldı.

Haber ajansı Ansa, Akdeniz'den Avrupa'ya geçmeye çalışan yaklaşık 900 kişinin kurtarıldığını açıkladı. İtalya sahil güvenlik ekiplerinin operasyonu sonucunda kurtarılan mültecilerin üç teknede oldukları belirtildi.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, 2016 yılında İtalyan kıyılarına ulaşan mültecilerin sayısının 180 bin 346 olduğunu açıkladı. Yunanistan kıyılarına ise 173 binin üzerinde mültecinin ulaştığı bilgisi verildi.

AKDENİZ'DE ÖLEN MÜLTECİLERİN SAYISI REKOR SEVİYEDE

Akdeniz'den Avrupa'ya geçmek için kullanılan deniz rotası üzerinde 2016 yılında, geçen yıla oranla çok daha fazla mültecinin hayatını kaybettiği bildiriliyor.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ve Uluslararası Göç Örgütü (IOM) tarafından geçen hafta Cenevre'de yapılan ortak açıklamada, bu yıl içinde Akdeniz'i teknelerle geçmek isterken 5 binin üzerinde kişinin hayatını kaybettiği belirtilmişti.

UNHCR Sözcüsü William Spindler "bunun şimdiye kadar kaydedilen en yüksek rakam olduğuna” dikkati çekti. Açıklamada, bu yıl içinde her gün ortalama 14 mültecinin Akdeniz'de yaşamını yitirdiği belirtildi. (DIŞ HABERLER)
 

Son Düzenlenme Tarihi: 31 Aralık 2016 00:54
www.evrensel.net
ETİKETLER MülteciAkdeniz