‘İçişleri Bakanlığı’nın açıkladığı isimler yöneticilerimizdi

‘İçişleri Bakanlığı’nın açıkladığı isimler yöneticilerimizdi

HDP ve DBP’li yetkililer, İçişleri Bakanlığı’nın “KCK’nin Türkiye Meclisi” şeklinde açıkladığı 5 ismin üye ve yöneticileri olduğunu belirtti. 

İçişleri Bakanlığı’nın “KCK-TM (Türkiye Meclisi)” dediği 5 kişinin DBP ve HDP’li yöneticiler olduğu öğrenildi. Öğle saatlerinde İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Türkiye genelinde yürütülen operasyonlarda KCK-TM (Türkiye Meclisi) içerisinde üst düzey faaliyet yürüttüğü tespit edilen H.A. (34), S.A (35) ve M.Ö. (41) Diyarbakır, B.A. (42) Antalya, E.A (45) ise Şanlıurfa'da yakalandı” denildi. 

DBP ve HDP yetkilileri, ismi geçen kişilerin yöneticileri olduğunu kaydetti. Gözaltına alınan kişilerin Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Salih Akdoğan, Halkların Demokratik Partisi (HDP) meclis üyesi Bayram Altun ve gazeteci Hasan Alma ile Ercan Akyol ise DBP'nin Ağustos 2015'te gerçekleştirilen kongresinin ardından PM listesinde yer alan isimlerden olduğu öğrenildi. M.Ö'nün de açık kimliği henüz teyit edilemedi. 

‘ÜYELERİMİZ KRİMİNALİZE EDİLİYOR’

Konuya ilişkin telefon üzerinden bilgi veren DBP Eş Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Tunç, siyasetçilerin bu şekilde lanse edilmesini, Kürt siyasetine yönelik operasyonların devamı olarak nitelendirdi. DBP MYK üyesi Salih Akdoğan’ın talihsiz bir süreçte gözaltına alındığını ve kriminalize edildiğini ifade eden Tunç, “Siyasi soykırım operasyonlarının yoğun olduğu bir süreçten geçiyoruz. Kürt siyasi hareketinin demokratik siyaset alanında gelmiş olduğu aşama ve demokratik siyaset kazanımlarının artmasından dolayı mevcut iktidar topyekûn saldırı başlattı. Bu yol yöntemler ile Kürt siyasetçileri kriminalize edilerek, demokratik siyasetin yolu kapatılmak isteniyor. MYK üyemiz talihsiz süreçte gözaltına alınarak, kriminalize ediliyor. Mevut iktidar bu yöntemler ile partimiz ve siyasetimizi kriminalize etmek istiyor” diyerek tepki gösterdi. 

‘PARTİMİZİ KRİMİNALİZE EDENLER YARGI ÖNÜNE ÇIKACAKTIR’

2009 KCK operasyonlarını hatırlatan Tunç, “O dönem FETÖ’cüler tarafından Kürt siyaseti kriminalize edilmek isteniyordu. Bugün yeni bir konseptle Kürt siyaseti kriminalize ediliyor. Ancak OHAL ardından hukuk işlemeye başladığında bugün üyelerimizi kriminalize edenler yargı önüne çıkacaktır” dedi.

BİLGEN: SİYASİ ÇALIŞMALARIMIZ KRİMİNALİZE EDİLMEK İSTENİYOR

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, Bayram Altun’un HDP’nin Parti Meclisi üyesi olduğunu belirterek, İçişleri Bakanlığı açıklamasıyla demokratik siyasi çalışmaların kriminalize edilmek istendiğini vurguladı. Bilgen, belediye eşbaşkanları ve milletvekillerinin benzer içerikler ile suçlandığını hatırlatarak, “Bunlar bildiğimiz bir uygulamalardır. Türkiye geçmişte de bu tür yaklaşımlar ile yıllarca demokratik siyasi mücadele yürüten isimleri cezaevinde tuttu. Bu yaklaşım muhalefete tahammülsüzlük ve toplumda demokratik siyasete olan umut ve inancı kırmaya yönelik bir tasfiye operasyonudur” diye belirtti. (DİHABER)
 

www.evrensel.net
ETİKETLER HDPDBPKCK