Rusya, BMGK'ye ateşkesin desteklenmesi tasarısını sundu

Rusya, BMGK'ye ateşkesin desteklenmesi tasarısını sundu

Rusya'nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Vitali Çurkin, Suriye'deki ateşkese ilişkin BMGK'ye karar tasarısı sunduklarını açıkladı.

Rusya'nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Vitali Çurkin, Türkiye ile Rusya’nın garantörlüğü altında, Suriye’de sağlanan ateşkesin desteklenmesini öngören karar tasarısını BM Güvenlik Konseyi’ne sunduklarını söyledi.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Çurkin, Güvenlik Konseyi üyelerinin taslak metnin iyileştirilmesi yönünde, bazı önerilerde bulunduklarını, bunların metne sokulmasının sorun olmayacağını, Türk tarafı ile de hemen temasa geçileceğini söyledi.

"El Nusra örgütünün(yeni adıyla Fetih el Şam) ılımlı bir muhalif mi yoksa terörist bir örgüt mü olduğuna ilişkin, ABD ile görüş ayrılıkları olduğunu" belirten Çurkin bu konunun da açıklığa kavuşturulduğunu söyledi. Türkiye ve Rusya’nın kalıcı bir ateşkesin sağlanabilmesi için BM’ye el uzatmaya karar verdiklerini söyleyen Çurkin, BM’nin Astana’da yapılacak toplantıya katılmasını beklediklerini, buradan da Cenevre görüşmelerinin yolunun yeniden açılabileceğini belirtti.

Çurkin, ABD’nin, bilgisayar korsanlığı yoluyla 8 Kasım 2016'da yapılan ABD başkanlık seçimlerine müdahale ettikleri gerekçesiyle Rusya’ya karşı aldığı yaptırımlar kapsamında Maryland ve New York’ta iki Rus merkezini kapatmasını da eleştirdi. Çurkin, ‘Bu yerler çocuklarımızın tatilde gittikleri yerler ve ABD’nin çocuklarımızın peşine düşmesi bir skandal’ diye konuştu. (DHA)

www.evrensel.net
ETİKETLER RusyaSuriye