TGC'den 2016'da basın özgürlüğü raporu

TGC'den 2016'da basın özgürlüğü raporu

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu 2016 yılında gazetecilerin yaşadığı hak ihlalleri raporunu açıkladı.

TGC Yönetim Kurulu 2016 basın raporunun verilerine göre 2016 yılında 780 gazetecinin basın kartı iptal edildi, 839 gazeteciye yaptıkları haberler nedeniyle dava açıldı, 189 gazeteci sözlü ve fiziksel saldırıya uğradı. Ahmet Şık'ın tutuklanması öncesi hazırlanan raporda 143 gazetecinin yeni yıla cezaevinde gireceği belirtildi. Rapora göre işsiz sayısı ise 10 bini aştı.

TGC yaptığı açıklamada, “2017 yılında gazetecilik mesleğinin yapılabilir olması ve cezaevindeki 143 gazetecinin tutuksuz yargılanması gerekir” dedi. Tarihten bu yana iktidarların medya ile ilişkisinin sorunlu olduğuna bu dönemde de sorunların ağırlaşarak devam ettiğine değinilerek 10 binin üzerinde gazetecinin işsiz olduğunu söyledi.

‘780 BASIN KARTI İPTAL EDİLDİ’

Türkiye'nin gazetecilerin tutuklu olduğu ülkeler sıralamasında birinci sırada yer aldığına dikkat çekilen raporda şöyle denildi: “Türkiye Gazeteciler Cemiyeti olarak hazırladığımız rapora göre 2016 yılında 780 gazetecinin basın kartı iptal edildi, 839 gazeteci yaptıkları haberler nedeniyle açılan davalarda hakim karşısına çıktı. 189 gazeteci sözlü ve fiziksel saldırıya uğradı. 157 yayın organı kapatıldı. 14 toplumsal olayda ise yayın yasağı kararı verildi. Uluslararası basın meslek örgütlerine göre dünyada hapiste 348 gazeteci bulunuyor”

2016 yılında Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün Dünya Basın Özgürlüğü Sıralaması'nda Türkiye’nin, 2015’e göre 2 puan daha kaybederek, 180 ülke arasında 151. sıraya gerilediği belirtilen açıklamanın devamı ise şöyle: “Washington'daki ‘Freedom House’ ise yayınladığı raporda, Türkiye’nin basın özgürlüğü açısından ‘yarı özgür ülke’ konumundan ‘özgür olmayan ülke’ konumuna düşürüldüğünü açıkladı. Gazetecilerin haber yaptıkları için siyasetçiler tarafından doğrudan hedef seçilmesi, tehdit edilmesi, gözaltına alınması ve tutuklanmaları yurttaşların haber alma hakkı açısından karanlık bir tabloyu ortaya koyuyor. Son olarak attığı tweetler gerekçe gösterilerek gözaltına alınan Cumhuriyet Gazetesi muhabiri Ahmet Şık, tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi. Bu gerçekler ışığında 2017 yılının halkın haber alma ve bilgi edinme hakkı için çalışan gazetecilerin sadece yaptıkları haberler nedeniyle sözlü ve fiziksel şiddete uğramadığı, hedef gösterilmediği, gözaltına alınmadığı, tutuklanmadığı bir yıl olmasını diliyoruz.” (MEDYA SERVİSİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 31 Aralık 2016 11:54
www.evrensel.net