Yol TV'nin susturulması, Alevilerin susturulmasıdır

Yol TV'nin susturulması, Alevilerin susturulmasıdır

Yol TV'nin kapatılması Alevi dernekleri, meslek örgütleri, siyasi partiler ve gazetecilerin katıldığı eylemle protesto edildi.

RTÜK tarafından geçtiğimiz hafta yayın durdurma kararı verilen Yol TV'nin dün itibariyle kapatılması ve Türksat'tan çıkarılması üzerine Galatasaray Meydanı'nda eylem yapıldı.  "Alevilerin, kadınların, emekçilerin, gençlerin sesi Yol TV susmayacak" pankartının açıldığı eylemde "Yol TV susmadı susmayacak", "Alevilerin sesi susturulamaz", "RTÜK, şaşırma sabrımızı taşırma", "Haber alma hakkımız engellememez" sloganları atıldı.

Eyleme, Yol TV çalışanları, Alevi dernekleri, daha önce kapatılan televizyonların yöneticilerinin yanı sıra yayını karartılan Hayatın Sesi TV eski Haber Müdürü Ercüment Akdeniz, Türkiye Gazeteciler Sendikası(TGS), siyasi partilerden temsilciler, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Plartformu, Ayışığı Sanat Merkezi ve çok sayıda yurttaş katıldı.

'BU KARARI KABUL ETMİYORUZ'

Yol TV Haber Müdürü Işıl Kurt, RTÜK'ün aldığı karardan dönmesi gerektiğini vurguladı. Alevilerin yaşadığı baskıların arasına, Alevilerin kanallarının kapatılmasının da eklendiğini belirten Kurt, "Bu baskılar topluma iyi gelmez dedik. Ancak bizi dinlemediler. Bu kararı dün itibariyle uygulamaya soktular" dedi.

Rejim değişikliği tartışmalarının medyadan uzak yapıldığını ifade eden Kurt, "Bu ülkede eğer muhalefetin milletvekilleri bile seslerini duyuramıyorsa bir şeyler ters gidiyordur" diye konuştu. Medyanın baskı altında olduğunu söyleyen Kurt, bu süreç içerisinde Hayatın Sesi TV, imc TV ve TV10'un da kapandığını hatırlattı.

Erdoğan'ın yaptığı "Milli seferberlik" çağrısına RTÜK'ün uyduğunu belirten Kurt, "Ancak biz elbet bu kararı kabul etmiyoruz. Biz Yol TV olarak öyle ya da böyle yola devam edeceğiz. Muhalefetin çareleri tükenmedi" diye konuştu.

'YOL TV ALEVİ MÜCADELESİNİN SAVUNUCUSUDUR'

Eylemde konuşan Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Muhittin Yıldız, "Alevilerin lokmasıyla kurulan Yol TV'nın, Türkçe lisansı olmadığı gerekçesiyle Türksat uydusundan çıkarıldığını" belirtti. Kanun hükmünde kararname ile kapatılan başka bir Alevi kanalı olan Yol TV ve TV 10'u susturulmasının tesadüf olmadığını ifade eden Yıldız, "Alevilerin kendilerini ifade ettiği son kanal olan Yol TV özellikle Alevilerin mücadelesinin savunucusudur.  Bu karardan bir an önce dönülmelidir. Yol TV'nin susması Alevilerin susmasıdır. Yol TV'nin tekrar yayına başlaması için tüm dünyadaki Aleviler çalışmalarına devam edecektir. Biz Alevi Bektaşi Federasyonu olarak bunun devamcısı olacağız, takipçisi olacağız" diye konuştu

Eylemde söz alan Alevi Dernekleri Federasyonu Başkanı Rıza Eroğlu da "Öyle görünüyor ki bu, başkanlığa giden yolu açma operasyonu. Bu operasyona başladılar ve nerede duracakları belli değil" dedi. Eroğlu, basın üzerindeki baskıların işe yaramadığına ve  tepkiyi daha da arttırdığına dikkat çekerek, "Çağrım, tüm basının özellikle muhalif olan ve kapatılan basın kuruluşlarının derhal açılmasıdır" dedi.

EHP GENEL BAŞKANI UZUN: BASINA AYAĞINIZI DENK ALIN MESAJI

Eroğlu'nun ardından söz alan Emekçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sibel Uzun, Yol TV'nin tekrar yayın hayatına başlaması için gereken her türlü desteği vereceklerinin altını çizdi. Basın üzerindeki baskılara işaret eden Uzun,"Şu an gözaltında bulunan Ahmet Şık'ı da selamlıyoruz. Tutsak olan milletvekillerini, belediye başkanlarını, Halkların Demokratik Partisinin (HDP) eş başkanlarını, basın emekçilerini saygıyla selamlıyorum. Emin olunuz onların özgürlüğü hepimizin özgürlüğü. O yüzden onlar özgür kalıncaya kadar bu direnişi sürdürmek de bizim sorumluluğumuzdadır" dedi.

Dış politikaya da değinen Uzun, Türkiye'nin Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) eliyle Ortadoğu'da savaş bataklığına sürüklendiğini anlattı. Uzun ,"Basın, 'Ayağınızı denk alın' tehditleri alıyor. Biz de buradan diyoruz ki bu savaş kararını alanlar, bu savaşa karar verenler başkanlık için çalışanlar ayağını denk alsın. Yolunuz açık olsun ama Yol TV'niz mutlaka açık olsun" dedi.

TGS BAŞKANI DURMUŞ: BASIN ÖZGÜR DEĞİLSE O ÜLKEDE HUKUK YOKTUR

Uzun'un ardından söz alan Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Gökhan Durmuş basın üzerindeki baskıları sayısal verilerle anlattı. Durmuş, "Dört ayda 170 medya kuruluşu kapatıldı. 3000 gazeteci işsiz bırakıldı.140 gazeteci şu an cezaevinde tutuklu bulunuyor. 5 gün önce gözaltına alınan arkadaşlarımızın gözaltı süreleri uzatıldı. Ahmet Şık da adliyede bekliyor" dedi.

Ülkede basın özgürlüğü yoksa o ülkede demokrasi olmadığının altını çizen Durmuş,"Bir ülkede basın istediğini, doğruları, gerçekleri yazamıyorsa o ülkede hukuk yoktur" ifadeleriyle konuşmasını sonlandırdı. (İstanbul/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 30 Aralık 2016 21:00
www.evrensel.net
ETİKETLER Yol TV