Çavuşoğlu: Suriye konusunda işin merkezindeyiz

Çavuşoğlu: Suriye konusunda işin merkezindeyiz

Suriye'de yürürlüğe giren ateşkesle ilgili açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 'Biz artık Suriye konusunda işin merkezindeyiz' dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye'de dün gece yürürlüğe giren ateşkes ile ilgili yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Suriye konusunda merkezi bir konumda olduğunu söyledi.

Ateşkesin kalıcı bir hale gelmesi için çabalarını sürdürmeleri gerektiğini söyleyen Çavuşoğlu, "Bugüne kadarki anlaşmalar başarısız olduğu için biz inisiyatif kullanarak adımlar attık. Herkesi kapsayıcı bir yönetim olmadan Suriye'ye istikrar gelmez. Çok sayıda Suriyeli, ateşkes ortamında bile dönmek istiyor. Siyasi çözüm isteniyorsa, silahların susması gerekiyor" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, eski adı Nusra Cephesi olan Fetih el Şam'ın Astana'daki müzakerelerde yer alamayacağını belirtti. Çavuşoğlu, "El Nusra terör örgütüdür, olamaz. El Nusra’yı sanki masum bir örgüt gibi değerlendirmeye çalışıyorlar. El Nusra ve DAEŞ bunların adını kimse bilmezken Türkiye tarafından terör örgütü listesine alınmıştır" şeklinde konuştu.

KOALİSYON'A ÇAĞRIMIZ YANIT BULDU

Çavuşoğlu, IŞİD'e karşı kurulan Uluslararası Koalisyon'un çağrıları üzerine el Bab'ı vurduğunu belirterek "El Bab’a geçen hafta hava şartlarından dolayı, hava operasyonları yapılamadı. Dün itibariyle tekrar başladı. Çağrımız yer buldu, koalisyon da uzun zaman sonra El Bab’da DAEŞ’i vurdu. Madem biriz beraberiz neden havadan destek vermiyorsunuz? Rusya bile dün DAEŞ’i hedef aldı. Ateşkesten sonra herkes enerjisini DAEŞ’e yönelik kullanacağız. Karadan operasyonda hız kazanacak. Tabi burada bir direnç var. DAEŞ için, El Bab, Rakka, Musul çok önemliydi. Buradan dönüş yok. DAEŞ’i Irak ve Suriye topraklarından defetmek istiyorsak, bu önemli şehirlerde de mücadelemizi sürdürmemiz lazım." dedi.

YPG ASTANA'DA OLMAMALI

Çavuşoğlu, PYD konusundaki tavırlarına ilişkin de şöyle konuştu:

"Bizim tavrımız nettir. PYD’nin Cenevre toplantısına katılmak için, çeşitli ülkelerin girişimleri olmuştu. Suriye’deki muhalefet de PYD’nin bir terör örgütü olduğunu çok iyi biliyor. Salih Müslim’in Kandil dağından nasıl davet edildiğini, Salih Müslim’e ne görevler verildiğini kendisi belgeleriyle de tüm toplantılarda sundu. Şu anda PKK ile PYD’nin bir farkı yoktur.

İleride silahı bırakırlarsa, terör kantonu oluşturmak yerine Suriye’nin toprak bütünlüğünü desteklerlerse, onlar da kapsayıcı bir yönetimin içinde huzurlu şekilde yaşarlar. Eğer terörü bırakmazlarsa, terörle mücadele bugün nasıl yapılıyorsa, onlara yönelik mücadele yapılacaktır. Astana’da YPG’nin olmaması gerektiğini başından beri Rus dostlarımıza söyledik."

ABD İLE RUSYA ARASINDAKİ GERGİNLİK

Dışişleri Bakanı, ABD ile Rusya arasındaki gerginlik için de "Ateşkesi etkilememesini arzu ederiz. Diğer konu kim haklı onlara girmek istemeyiz ama bugün dünyada iki küresel aktör olan ülke arasında gerginlik arzu etmeyiz. NATO içindeki tüm ülkeler de uçak düşürme hadisesinden sonra, bize Rusya ile Türkiye arasındaki gerginliği gidermemiz için yapıcı tavsiyelerde bulundular. Biz de kendilerine ilişkilerimizi normalleştirmek istiyoruz demiştik. Şimdi aynı şeyi bu ülkeler için de söyleyebiliriz. Gerginliğin iki ülkeye de hiç kimseye de bölgeye de faydası olmaz. Biz tekrar bir Soğuk Savaş dönemine girmek istemiyoruz" ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 30 Aralık 2016 18:08
www.evrensel.net