Kalp piliyle hayata tutunuyor ama cezaevinde!

Kalp piliyle hayata tutunuyor ama cezaevinde!

Mersin’de yaşlarına ve ilerlemiş rahatsızlıklarına rağmen tutuklanan iki HDP’linin aileleri endişeli.

Tarsus’ta 62 yaşındaki Muzaffer Güzeler, ileri derecede KOAH, astım ve yüksek tansiyon hastası olmasına, 65 yaşındaki  Faik Altun ise kalp pili taşımasına rağmen, haklarında  “Kaçma şüphesi” bulunduğu gerekçesiyle tutuklandılar.

Mersin’in Tarsus ilçesinde Halkların Demokratik Partisine yönelik operasyonlarda tutuklanan Altun ve Güzeler’in yakınları endişeli.

Mersin Cezaevine gönderilen Altun, kalp yetmezliği nedeniyle 3 ay önce geçirdiği operasyonun ardından göğsüne takılan kalp pili ile hayata tutunuyor. Tarsus’ta 3 dönem önce HDP ilçe eş başkanlığı yapan Altun, o dönem HDP ve demokratik kitle örgütleri tarafından düzenlenen eylemlere katılmakla suçlandı. Altun’un eşi Remziye Altun, eşinin neden cezaevine konulduğunu bilmediğini söyledi. Eşi hakkındaki suçlamaların gerçek olmadığını belirten Altun, eşinin hastalığı nedeniyle HDP’nin çalışmalarına dahi katılamadığını vurguladı. Remziye Altun, eşinin sağlığından kaygı duyduğunu dile getirerek serbest bırakılmasını istedi.

CEZAEVİNDE YAŞAMA ŞANSI YOK

İleri derecede KOAH, astım ve yüksek tansiyon hastası olan Muzaffer Güzeler de, hastalıkları nedeniyle gürültülü ve tozlu yerlerde duramıyor. 10 farklı ilaç kullanmak zorunda olan Güzeler, Tarsus’ta farklı tarihlerde yapılan kepenk kapatma eylemleri nedeniyle, ‘Örgüt üyeliği’yle suçlanıyor. Güzeler’in oğlu İbrahim Güzeler, babasının 62 yaşında olduğunu ve üzerine atılı suçları işlemesinin mümkün olmadığını söyledi. Güzeler, babasının cezaevinde yaşama şansının olmadığını vurguladı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Tarsus Şube Başkanı Avukat Yılmaz Talay da, somut delil olması durumunda bile sanıklar hakkında verilecek kararda kişilerin hastalık veya varsa özel durumlarının mahkemeler tarafından göz önünde bulundurulması gerektiğini söyledi.

Talay, Altun ve Güzeler’in sağlık durumlarının cezaevinde kalmaya uygun olmadığı gibi yaşları ve sağlık sorunlarının kaçma şüphesini de içermediğini belirterek, tutuklama kararının yanlış olduğunu vurguladı. (DİHABER)

Son Düzenlenme Tarihi: 30 Aralık 2016 17:28
www.evrensel.net
ETİKETLER MersinTarsusHDP