‘Kan davasına neden engel oldun?’ diye sordular

‘Kan davasına neden engel oldun?’ diye sordular

16 gün gözaltında tutulan ABF Örgütlenme Sekreteri Zeynel Odabaş’ın sorgusunda Diyarbakır’da iki aileyi barıştırması sorulmuş.

Alicem AYDIN
İstanbul

Alevi Bektaşi Federasyonu Örgütlenme Sekreteri ve Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi Başkanı Zeynel Odabaş, 16 günlük gözaltı süreci sonrası serbest bırakıldı.

Dava dosyasında gizlilik kararı olması sebebiyle tam olarak hangi suçlamayla gözaltına alındığını bilmediğini söyleyen Odabaş, polis ve savcılık sorgusunda kendisine tek bir soru sorulduğunu belirterek, “Diyarbakır’da iki aile arasındaki husumeti sona erdirmemi ve iki aileyi barıştırmamı sordular” dedi.

13 Aralık sabahı evinden gözaltına alınan Odabaş, 16 günlük savcılık sorgusu sonrası serbest bırakıldı. 5 gün boyunca avukatıyla görüşemediğini anlatan Odabaş, “Alevi Bektaşi Federasyonu Örgütleme Sekreteri ve Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi Başkanı görevlerini üstleniyorum,  yani ikametgah adresim bellidir. Evime sabah erken saatlerinde baskın düzenlemek yerine beni ifadeye çağırsalardı ben ifade vermeye gelirdim” diye tepki gösterdi.

‘İKİ AİLE ARASINDA BARIŞ SAĞLADIM, BU SUÇ OLDU!’

Dava dosyasında gizlilik kararı bulunduğu için tam olarak ne ile suçlandığını bilmediğini ifade eden Odabaş, gözaltında Dıyarbakır’da iki aile arasındaki husumeti sonlandırması olayının sorulduğunu söyleyerek şöyle konuştu: “Bir Alevi dedesinin yakını, bir kişinin ölümüne neden oldu.  Bu olayın kan davasına dönüşmemesi için, iki aile arasında barışı sağlayalım diye, aileler benden talepte bulundu. Diyarbakır Pir Sultan Abdal Cemevinde iki ailenin fertleriyle bir araya gelerek, olay kan davasına dönüşmeden olaya müdahil olduk ve iki aile arasındaki barışı sağladık.” Odabaş, “Ben iki aile arasındaki barış ortamına vesile oldum, bu suç oldu” diye tepki gösterdi.

16 günlük gözaltı sürecinin kendisine, ailesine ve temsil ettiği topluma psikolojik işkence haline geldiğini söyleyen Odabaş, “Gözaltına alınmam, Alevilere yönelik bir gözdağı mesajıdır. Aleviler her zaman barıştan, demokrasiden ve kardeşlikten yana olmuşlardır. Barış ve demokrasi için mücadele eden Alevilere yönelik bu gözdağı iyi bir dayanışma örneği gösterilerek engellenmiştir.

Biz Alevi kurumları olarak demokrasi ve barış mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.  Alevi toplumumu yalnızlaştırılmak istendiğinin altını çizen Odabaş, “Ülkemizde 15 Temmuz darbe girişimi bahane edilerek eğitim emekçileri, yazarlar, gazeteciler, siyasetçiler kısacası kendinden taraf olmayan herkese dönük bir algı operasyonu yapılmaktadır” dedi.

www.evrensel.net