Esad: ABD-Rusya ilişkilerinin düzelmesi savaşı sona erdirir

Esad: ABD-Rusya ilişkilerinin düzelmesi savaşı sona erdirir

Beşar Esad, ABD ile Rusya'nın yeni dönemde ilişkilerini geliştirmesinin Suriye'deki savaşı sona erdirebileceğini ifade etti.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, İtalyan Canale 5'e konuştu. Esad, ABD'nin Rusya ile ilişkilerinin düzelmesi durumunda Suriye'deki savaşın sona ereceğini belirtti.

Esad, "Trump'ın genel olarak Ortadoğu'da nasıl bir politika izleyeceğini, ABD'deki Suriye'de her türlü çözüme ve Rusya ile ilişkilerin geliştirilmesine karşı çıkan çeşitli lobi gruplarıyla nasıl bir iletişim kuracağını bilmediğimiz için temkinli bir iyimserliğimiz var" ifadelerini kullandı.

Buna rağmen ABD ile Rusya arasındaki ilişkilerin Trump'la birlikte gelişme kaydedebileceğine dair umutları olduğunu belirten Esad, "2 süpergücün iyi ilişkiler geliştirmesi tüm dünyaya özellikle de Suriye gibi küçük ülkelere yarar sağlar. Bu durumda Suriye'de bir çözümün mümkün olacağını söyleyebiliriz" dedi.

Esad, Batı'yı Ortadoğu'da terörizme karşı savaşmak yerine rejimleri değiştirmeye çabalamakla suçlayarak terörist grupların "Ilımlılar, "Beyaz Miğferler" gibi tanımlarla meşru gösterilmeye çalışıldığını söyledi.

Esad, bu yüzden Batı'da da terör saldırılarının gerçekleşmeye devam ettiğini söyleyerek terörün kaynağı olan Vahhabilikle mücadele edilmesi gerektiğini vurguladı. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net
ETİKETLER SuriyeBeşar Esad