30 Aralık 2016 14:06
Son Düzenlenme Tarihi: 30 Aralık 2016 16:16

Lavrov'dan 35 ABD'li diplomatı sınır dışı etme önerisi

ABD'nin Rus diplomatları sınır dışı kararı sonrası Moskova harekete geçti. Lavrov, Putin'e 35 ABD'li diplomatı sınır dışı etme önerisi yaptı.

Lavrov'dan 35 ABD'li diplomatı sınır dışı etme önerisi

Paylaş

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Washington'ın Moskova'ya yönelttiği 'seçimlere müdahale suçlamalarının' mesnetsiz olduğunu söyledi. Lavrov, ABD'nin aldığı yeni yaptırım kararlarının yanıtsız kalmayacağını vurguladı.

Sputnik'in haberine göre Lavrov, bu çerçevede Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın Devlet Başkanı Vladimir Putin'e, 31'i Moskova Büyükelçiliği'nden, 4'ü St. Petersburg Konsolosluğu'ndan olmak üzere 35 ABD'li diplomatın sınır dışı edilmesini önerdiğini belirtti.

Lavrov, Putin'e Moskova'daki 2 tesisin ABD'li diplomatlar tarafından kullanılmasına yasak getirilmesini önerdiklerini de kaydetti.

Yasaklanmasını önerdikleri tesislerin Serebryanaya Bora'daki yerleşke ile Dorojnaya caddesindeki depo olduğunu ifade eden Lavrov, "ABD yönetiminin tutumu çok açık. Zira yerleşkeler, çocuklar kış tatilinde dinlensin diye tahsis edildi. ABD yönetiminin açıklamalarından anladığım kadarıyla burada geleneksel olarak kamplar kuruluyor ve yerleşkeler 'casus yuvası' haline gelmiş durumda. Elbette bu tutumu yanıtsız bırakamayız. Mütekabiliyet, diplomasinin ve uluslararası hukukun kuralıdır" dedi.

"Tüm ölümcül günahlarda ve ABD dış politikasının çöküşünde Rusya'yı suçlayan Obama yönetimi, Demokrat Parti'nin kaybettiği seçimlere Moskova'nın müdahale ettiğini öne sürdü" diyen Lavrov, Washington'un dün de hiçbir kanıt sunmadan yeni yaptırımları uygulamaya koyduğunu söyledi. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

'Mustafa Topaloğlu eşine şiddet uyguladı' iddiası

SONRAKİ HABER

HES'lere izin veren 'üstün kamu yararı' kararı mahkemece iptal edildi!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa